İMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ:AFETE KARŞI GEREKLİ PLANLAMALAR YAPILMALI

Batı Karadeniz’de her yağışın felakete dönüşüyor.Yetkililer yaşanan felaketlerden ders çıkarmamakta ısrar ederken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bolu İl Temsilciliği, yazılı bir açıklamada bulunarak, afetin ‘imkanların yetersiz kaldığı’ olaylar olduğuna dikkat çekti.

İMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ:AFETE KARŞI GEREKLİ PLANLAMALAR YAPILMALI

Haber:Ahin ASLAN
 

Kastamonu, Sinop ve Bartın’da geçen yılın ağustos ayında gerçekleşen sel felaketinin etkileri hâlâ devam ederken iki gündür etkili olan sağanak neticesinde yetkililerin gerekli uyarıları dikkate almadığını gözler önüne serdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bolu İl Temsilciliği, Batı Karadeniz havzasında iki gündür etkili olan sağanak yağışları hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

“Afet”in insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar ortaya çıkaran, insanın normal yaşantısını ve eylemlerini durduracak veya kesintiye uğratacak, imkânların yetersiz kaldığı olaylara verilen isim olduğu bu tanımda ise esas dikkat edilmesi gereken şeyin imkânların yetersiz kalması durumu olduğuna dikkat çekildi.

İHMALLER SIRALANDI
2021 yılında Karadeniz’de etkili olan sağanak yağışlarla beraber yaşanan Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük şehirlerinde sel ve heyelan olaylarının anımsatıldığı açıklamada, “Sel ve heyelanla ilgili bölgede odamız incelemelerde bulunmuş ve olayın sebep-sonuç ilişkilerini irdeleyen bir rapor da yayımlamıştık. Raporumuzda özetle yaşanan olayların bir ihmaller zincirinden kaynaklı olduğunu belirtip bölgedeki ihmalleri sıralamıştık” denildi.

“BEKLENMEYEN BİR YAĞIŞ DEĞERİ MİDİR”
Sel ve heyelan ile ilgili Cumhurbaşkanı, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda “devam eden kurtarma çalışmaları ve ekiplerin hazır bulunuşlarıyla” denildiğine dikkat çekilen yazıda, “Peki, bu yağış değerleri bölge için anormal ve mühendislik hesaplarının dışında beklenmeyen bir yağış değeri midir? Ölçülen değerlerin mühendislik yapılarının tasarım hesaplarının esas alındığı değerlerin üzerinde olmadığı bilinmektedir. Mühendislik hesapları içerisinde kullanılabilecek ve öngörülebilir durumlar için afet nitelemesini kullanmak doğru mudur”ifadelerine yer verildi.

“İMKÂNLARIN YETERSİZ KALMASI SÖZ KONUSU OLAMAZ”
Afete karşı gerekli planlamaların yapılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “İnsanların fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar yaşamasına karşı en büyük silahımızdır. Bu planlama ile yapılan işlerde ise imkânların yetersiz kalması gibi bir durum söz konusu olamaz ve biz buna mühendislik diyoruz.Bu ve benzeri olayların tekrar yaşanmaması konusunda iktidarın samimiyetinin göstergesi yapılan kurtarma çalışmaları ve bölgede hazır bulunuşları değil, “Kastamonu İli Bozkurt İlçesi Ambarcılar ve Yaylatepe Köyleri Yukarı Havza Sel Kontrol Projesi Islah Sekisi Yapım İşi” gibi ihalelerin ödenek yetersizliğinden iptal edilmesidir”denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER