İMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ:DİREKLERİN HASAR ALMASI SONUCU ÇÖKME OLDUĞU SAPTANDI

Bolu İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği’nin Yöresel Ürünler Pazarı’nda gerçekleştirdiği incelemeler sonucu, kalıp altındaki çelik teleskop direklerin bazılarının hasar alarak çökmeye neden olduğu belirtildi.

İMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ:DİREKLERİN HASAR ALMASI SONUCU ÇÖKME OLDUĞU SAPTANDI

Bolu’nun Kılıçarslan Mahallesi'nde yaklaşık bir sene önce temeli atılan Yöresel Ürünler Pazarı inşaatının bir bölümünde çökme meydana geldi. 13 Mayıs’ta gerçekleşen olayda inşaatta bulunan 10 işçi yara almadan kurtulurken, inşaatın bir bölümü kullanılamaz hale geldi.

Şantiyede incelemelerde bulunan İMO Bolu Temsilciliği, yapının statik projesinin 2018 yılında yayınlanmış Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği mevzuatına göre hazırlanmış olup Bolu Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırıldığını belirtildi.

“BİNA YÖNETMELİĞİNE UYGUN”
Projede farklı kotlarda döşemeler ve konsol kirişler barındıran zor bir proje olmasına rağmen proje müellifinin yaptığı tasarımdaki betonarme elemanların hesap raporlarını ruhsat ekinde Bolu Belediyesi’ne eksiksiz olarak teslim ettiği vurgulanan açıklamada, “Bu hesap raporları tarafımızca incelenmiş ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne uygun olduğu görülmüştür. Projenin özellikli bir proje olmasından dolayı sahadaki uygulamasında titiz ve itinalı bir çalışma gerekmektedir. Sahada yaptığımız incelemelerde, kalıp altındaki çelik teleskop direklerin bazılarının hasar alarak çökmeye neden olduğu saptanmıştır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER