İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) İnşaat Mühendisleri Bolu İl Temsilciliği, 10 ilde yıkım yaratan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tekrar gündeme gelen ve kamuoyunda tartışma konusu olan Bolu’daki proje uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat sabahı 10 ilde yaklaşık 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkileyen, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin çok sayıda konut binasında, hastaneler, havaalanları ve karayollarında yıkımlar ve yıkıcı hasarlar oluşturulduğu belirtilirken “20000 den fazla yurttaşımızı bu depremler sonucu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşık 9 aydır T.C. Bolu Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği arasında ortak bir çalışma yürütülerek Yapı Kontrol Müdürlüğü bünyesinde proje inceleme komisyonu kurulduğu ifade edilen açıklamada “12 Kasım 1999 depremini yaşamış bir kent olarak yapı güvenliği biz Bolu’lu İnşaat Mühendisleri olarak her zaman birinci önceliğimiz olmuştur. TMMOB; mesleki denetimi  “Kamu yararı gözetilerek uygulanan mesleki denetimin; mühendislik, mimarlık ve şehir planlama mesleğinin rant odaklı kullanılmasının ve yeniden yapılandırılmasının önlenmesi için en önemli ve tek mekanizma” olarak tanımlar.” sözlerine yer verildi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamanın devamı şu şekilde:

Mühendislik, mimarlık ve şehir planlama gibi her biri ayrı bir bilim dalı olan; belirli ilkelere göre uygulanması gereken meslekler çerçevesinde yapılan projelerin kamu sağlığını ve güvenliğini güvence altına almak amacıyla mesleki yeterlilik açısından denetlenmesi şarttır.

Bu çerçevede oluşturulan proje denetim komisyonunun oluşum aşamasında temsilcilik binamızda geniş katılımlı toplantılar yapılmış; Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 ‘e ek olarak bazı ilave kıstaslar getirilmiştir. 12 Kasım 1999 depreminde sonra ortada henüz bir güçlendirme yönetmeliği yok iken bir araya gelip güçlendirme uygulanacak binalar hakkında güçlendirme esaslarını oluşturan ve daha sonra bu esasların 2007 yönetmeliğine de girmesi ile Türk Deprem Mühendisliği’ne büyük katkılar sağlayan Bolulu Mühendisler; bugün yine bu kararlar alınırken bir aradadır.

Haziran ayından beri bu süreci baltalamaya çalışan meslektaşlarımızı, alınan meclis kararına yapılan itirazları büyük bir sükûnet ve hayretler içerisinde izlemekteyiz. Geçtiğimiz 9 ay boyunca bütün enerjimizi deprem kuşağında bulunan Bolu’muzdaki yapı stokunun iyileştirilmesi ve daha iyisi için ne yapabiliriz için harcadık. Ama artık yeter!

Alınan meclis kararları ve kurulan proje komisyonu bütün Bolulu yurttaşlarımızın menfaatine iken buna itiraz eden meslektaşlarımızı anlayamıyoruz.

Projesinin komisyonda incelenmemesi için elinden geleni yapan meslektaşlarımızı anlayamıyoruz.

Son yıllarda Bolu’da proje kalitesi düştü, düşük tonajlı projeler çiziliyor, İnşaat Mühendisleri Odası bu konuda hiçbir şey yapmıyor diyen, sonra da Bolu Valiliği, AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilen itiraz dilekçelerine imza atan meslektaşımızı anlayamıyoruz.

Çizdikleri projeler, 12 Kasım 1999 depremini yaşamış, rüştünü ispat etmiş meslektaşlarımızın öngörülerini hiçe sayan meslektaşlarımızı anlayamıyoruz.

Konu ile ilgili olarak Bolu Belediyesi’nin davetlisi olarak ilimize gelen bir betonarme hesap programı firmasının toplantısını sabote eden meslektaşlarımızı anlayamıyoruz.

Kentimizde yaşanan 12 Kasım Depreminin anıları hala hafızalarımızda, Pazarcık ve Elbistan’da yaşananlar gözümüzün önünde iken hala limitlerde hesap yapan, proje üreten meslektaşlarımızı anlayamıyoruz.

Biz anlayamadığımız için bu meslektaşlarımızı TMMOB Disiplin Kurulu’na anlaşılmaları için sevk ediyoruz.

Bütün Bolu’lu yurttaşlarımız müsterih olsunlar; İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği olarak konunun takipçisi olacağız!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER