İZZET BAYSAL ARAMIZDAN AYRILIŞININ 23. YILINDA SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Bolu’ya eğitim ve sağlık alanında 140’tan fazla eser kazandıran ve 1994'te Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen iş insanı İzzet Baysal ölümünün 23’üncü yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsünde düzenlenen törenle anıldı.

İZZET BAYSAL ARAMIZDAN AYRILIŞININ 23. YILINDA SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsü içerisinde düzenlenen anma törenine İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Bolu Valisi Erkan Kılıç, Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Alay Komutanı Haluk Saygılı’nın yanı sıra çok sayıda üniversite öğrencisi ve Bolulu yurttaş katıldı.

“İZZET BAYSAL, ‘EN BÜYÜK ESERİM, ÜNİVERSİTE’ DEMİŞTİR”

Rektör Alişarlı anma töreninde yaptığı konuşmada, İzzet Baysal’ın yaptığı yatırımlarla Bolu’ya katkı vermeye devam ettiğini belirterek “Bir şehrin tarihine ismini yazdırmak, tüm halkın gönlünde, yer edinmek, hayırlarla anılmak, açtığı hayır hizmetiyle nice insana öncülük etmek, vefatından sonra dahi kendi amel defterine hisse alabilmek, Dünya üzerinde her insana nasip olmaz. Gıpta edilecek olan bu şan ve şeref payelerinin hepsi, merhum İzzet Baysal’a nasip olmuştur. Bir vakıf insanı olan merhum İzzet Baysal, engin görüşü sayesinde doğduğu kent Bolu’ya ve yurdumuza yaptığı katkılar, Bolululara emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı aracılığıyla halen devam etmektedir. Bu kampüste varlığını her zaman aramızda hissettiğimiz, İzzet Baysal, ‘En büyük eserim, üniversite’ demiştir.” ifadelerine yer verdi.

 “BÖYLE HAYIRSEVER BİRİNİ BULMAK KOLAY DEĞİL”

Anma töreninde konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Ülkemize ve Bolu’muza çok büyük hizmetleri oldu. Buradaki eğitim, kültür, sağlık ve sanatta ilerleme varsa onun ve vakfının eli var. Çoğu ilimizde böyle hayırsever birini bulmak kolay değil. Onun bırakmış olduğu yardımseverlik ve dayanışmanın en güzel örneğini yaşadığımız afette çok iyi gördük. Bolu çok büyük bir il değil ama depremden sonra İzzet amcamızın hayırseverlik duygusunun Bolululara nasıl sirayet ettiğini görmekten de büyük mutluluk duydum. Herkes seferber oldu. Bunun altında İzzet Baysal’ın yardımlaşma duygusu ve ilimize vermiş olduğu ruh ve kültürü görmüş oldum. Kendisini her zaman şükranla anacağız” şeklinde konuştu.

“BİZ BOLULULAR ÇOK AMA ÇOK ŞANSLI İNSANLARIZ”

Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, İzzet Baysal’ın Bolu’ya yaptığı yatırımlara ve yardımlara dikkat çekerek, “İzzet Baysal’ın okullarında okumuş, İzzet Baysal’ın hastanelerinde tedavi görmüş, İzzet Baysal’ı yaşayan, bu şehri yaşayan ve İzzet Baysal’ı sağlığında tanıma imkânı bulmuş, onun elini öpme şerefine erişmiş birisi olarak söylemeliyim ki biz Bolulular çok ama çok şanslı insanlarız. Çünkü İzzet Baba’mız olmasaydı, belki bugün burada bir üniversitemiz olacaktı ama bu kadar fakültemiz olmayacaktı. Bu kadar öğretim üyemiz olmayacaktı, bu kadar öğrencilerimiz olmayacaktı. Belki İzzet Baba’mız olmasaydı, şehrimizde mutlaka ama mutlaka hastaneler olacak ama bir tıp fakültemiz belki olmayacak, şehir hastanelerimizde bu kadar donanım olmayacaktı. Demek o ki İzzet Baba’mız bize her alanda temas etti, dokundu. Bizi ve gelecek nesillerimizi aydınlık yarınlara ulaştırmak için gerekli sistemi kurdu” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER