JEOLOJİ MÜHENDİSİ ATİLLA YILMAZ:FAY PARKLARI OLUŞTURULMALI,YAPILAŞMAYA KAPATILMALI

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde meydana gelen ve Bolu’da da büyük çapta hissedilen 4.2 şiddetindeki depremin ardından açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz,Bolu'dan geçen fay hatlarının paleosismoloji ve mikro etütlemelerle tespit edilmesi, ‘fay parklarının’ oluşturulması ve bu alanların yapılaşmaya kapatılması için yetkililere çağrıda bulundu.

JEOLOJİ MÜHENDİSİ ATİLLA YILMAZ:FAY PARKLARI OLUŞTURULMALI,YAPILAŞMAYA KAPATILMALI

Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunan Bolu'da zaman zaman az ve orta şiddette depremler meydana geliyor. 1999 yılında Kaynaşlı merkezli 7,2 büyüklüğünde meydana gelen deprem Bolu’yu en çok etkileyen felaketlerden biri oldu.

1999 senesinden önce inşa edilen yapılar risk oluştururken 7,2 büyüklüğünde bir depremin ardından bir kısmı güçlendirildi, ağır hasarlı binalar yıkıldı, orta hasarlı olanlar güçlendirildi. Hafif hasarlı binalar ise sıva yapıldıktan sonra kullanıma yeniden açıldı. 

Geçtiğimiz günlerde Kaynaşlı merkezli 4.2 şiddetinde meydana gelen depremin ardından, Bolu depreme hazır mı sorusu akıllara geldi. Depreme dair yerel bir gazeteye çarpıcı açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz, Abant’tan gelip Hıdırşeyhler, Taşoluk, Karacasu’dan Gerede’ye doğru uzanan Kuzey Anadolu Fayı’nda paleosismoloji çalışmalarının yapılmadığını, olası bir depreme karşı Bolu Valiliği’nin bu çalışmaları başlatması gerektiğinin altını çizdi.

BOLU'DA YAŞAYAN VATANDAŞLAR İKİ DEPREM GÖRECEK
Açıklamasında Dağkent, Bürnük ve Kasaplar’da 3 adet diri fay hattına dikkat çeken Yılmaz,"Deprem tarihine baktığımızda, Bolu zaten 40-50 yılda bir büyük depremin yaşandığı bir kent. 12 Kasım 1999 depremini de Bolu depremi olarak sayarsak, Bolu’da yaşayan bir vatandaşımız ömründe bir veya iki defa büyük deprem görecek.2020’den bu yana devlet kanun yapıcıları bu konuda bir işlem yapmadılar. Yani bir gelişme yok. 2020’de deprem öncesi ile ilgili ne durumdaysak şu anda da aynı durumdayız.Bolu'dan geçen fay hatlarının paleosismoloji ve mikro etütlemelerle tespit edilmesini, buraların yapılaşmaya kapatılıp bizim odamızca söylediğimiz ‘fay parklarının’ oluşturulmasını ve bu alanların yapılaşmaya kapatılması istiyoruz. Bu da deprem sırasında ve sonrasında halkımızın zarar görmesini önleyecek"dedi.

"ÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK"
Abant’tan gelip Hıdırşeyhler, Taşoluk, Karacasu’dan Gerede’ye doğru uzanan Kuzey Anadolu Fayı’nın Ankara Üniversitesi’nden bir akademisyenin yaptığı çalışmalar neticesinde tespit edildiğine dikkat çeken Yılmaz, “Buralarda çok fazla paleosismoloji çalışması yapılmadığı için tam olarak yerleri net değil. Bunlar Ankara Üniversitesi'nde bir hocamızın yaptığı çalışmalar. Onlar tamamen jeofizik çalışmalarla bunları tespit etti. Paleosismolojik çalışmaları yapılarak, bu fayların tam olarak geçtiği noktalar ortaya konulabilir. Ama böyle bir çalışma ne Bolu Valiliği’nce ne Ankara'nın İçişleri Bakanlığı’nın AFAD'a verdiği bir görevle yapılmadı. Öyle bir çalışma yok.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2022, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER