JMO BOLU: YAPI DENETİM SİSTEMİ YENİLENMELİ

Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, yapı denetim sisteminin yenilenmesi gerektiğine işaret etti.

JMO BOLU: YAPI DENETİM SİSTEMİ YENİLENMELİ

Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada 6 Şubat 2023’te merkez üstü Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki deprem ve merkez üstü Elbistan olan 7.6 büyüklüğündeki depremlerde şehirlerin enkaz yığınına döndüğünü belirtti.

Deprem bölgesinde Oda oalrak yaptıkları incelemelerde yapı denetim sisteminin işlemediğini belirten Yılmaz “Bu yıkımlarda “depreme dayanıklı(!)” olarak yapıldığı iddia edilen yeni binaların hatta daha inşaat aşamasında olan binaların dahi yıkıldığını hemen hemen her kentte gözlemledik. Bu yapı denetim hizmetlerinin amacına uygun yapılmadığını, tamamen şekli denetimlerin gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor. Şimdiye kadar yapı denetim kuruluşlarının denetimlerini düzgün yürütmedikleri, zemin ve temel etütlerinin yerinde denetimi esas alacak şekilde yapılmadığını ve bünyelerinde buna uygun personel bulundurmadıklarına ilişkin düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaştık. Hatay’da yaptığımız incelemeler maalesef yapı denetim sisteminin işlemediğini ortaya koyuyor.” şeklinde konuştu.

‘YAPI ÜRETİM VE DENETİM SİSTEMİ ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

Öncelikli olarak yapı üretim ve denetim sisteminin acilen gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Atilla Yılmaz “1956 yılından bugüne şekli olarak gerçekleştirilen yapı denetim hizmetlerinin amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilmediği görülmektedir.  Yapı denetim sistemindeki hata, eksik ve aksaklıkları ortaya çıkarılması gerekiyor. Aksi takdirde şimdiye kadar olduğu gibi halka değil ranta ve müteahhitlere hizmet eden yapı üretimi ve denetimi gerçekleştirilmeye devam edilecektir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2023, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER