KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşları dışında tamamen kaldırıldığını duyurdu. Erdoğan, "Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir" diye konuştu.

KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplandı. Toplantının ardından yeni kararları AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, duyurdu.

Kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğunun tamamen kaldırıldığını belirten Erdoğan, toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında bir süre daha devam edileceğini kaydetti. Erdoğan, "Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına, vakalar 1000'in altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Salgının başlangıcında bilinmeyen, tanınmayan bir virüsle karşı karşıya gelinmiş olmasının yol açtığı belirsizlikler vardı. Virüsün kaynağı olarak gösterilen Çin’den gelen bilgiler dehşet bir tablo ortaya koymaktaydı. Kendi verilerimizi analiz ettikçe bilgilerimizi geliştirdik. Kendi mücadele yöntemlerimizi oluşturduk. Yerli solunum cihazından tanı kitine aşı üretimine kadar pek çok başarıya hep birlikte imza attık. Bugün dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biriyiz.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya bu konuda hiç de hayırla yad edilmeyecek bir yaklaşım sergilemiştir. Kendi güvenlikleri dışında hiçbir şeyi umursamayan ülkelerin tehditler karşısında bu bencilliği tarihin utanç sayfalarına kaydedilmiştir. Türkiye olarak bu süreçten çıkardığımız ders diğer alanlar gibi sağlık alt yapısı konusunda kendi kendimize yeterli hale gelmemizin şart olduğudur.

"KAPALI ALANLARDA MASKE KULLANMA ZORUNLULUĞU KALDIRILMIŞTIR"
Koronavirüs tedbirleri kapsamında 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir.

Bilim Kurulumuzun önerisi ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir. Bilim Kurulumuz, kronik hastalar ve yaşlılar başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın salgına karşı en büyük kozumuz olan aşıların hatırlatma dozlarını ihmal etmemelerini de önermektedir."

BAKAN KOCA'DAN PAYLAŞIM
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Okullarda ve diğer kapalı alanlarda maske mecburiyeti kalktı. Toplu taşıma araçlarıyla sağlık kuruluşları, vaka sayısı 1.000'in altına düşene kadar uygulamada istisnayı teşkil ediyor. Çok yakında yüzümüzün akıyla maskesiz hayata geçiyoruz. Dün 2.604 olan vaka sayısından bu belli!" ifadelerini kullandı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yarından itibaren okullarda öğretmen ve öğrencilerin maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER