‘KARANLIĞA’ BOLU’DAN TEPKİ

BirGün Gazetesinin önceki gün manşetten duyurduğu Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel'in kızına yıllarca uygulanan istismar ve bu olayın üstünün örtülmesi sosyal medyada çokça tartışılırken Bolu’dan da bu olaya ilişkin tepkiler gecikmedi.

‘KARANLIĞA’ BOLU’DAN TEPKİ

Hiranur Vakfı’nda yaşanan cinsel istismar skandalı tarikatları ülke gündemine tekrar getirirken, bu yapıların son yıllarda özellikle iktidar eliyle büyütülüp birçok skandalın da cezasız bırakıldığı biliniyor.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi oldu. 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirildiğini’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını söyleyen İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. suç duyurusunda bulundu.

BirGün yazarı Timur Soykan’ın “Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…” yazısında yer verdiği istismar ve ‘gizli ellerin’ soruşturma sürecine etkisi sosyal medyada da gündem oldu.

‘LAİKLİĞİ KAZANACAĞIZ’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim-Sen) Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda olaya ilişkin olarak “İstiyorlar ki bu karanlığa susalım! İstiyorlar ki bunu münferit bir hadise olarak görelim. Bu örgütlü karanlığa susmayacağız! Çocukların, kadınların hayatına kabus gibi çöken bu karanlığa karşı laikliği kazanacağız!” ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin ise sosyal medya hesabında “Bu karanlığı, organize ve örgütlü kötülüğü unutmayın! Evet mideniz bulanacak, 'bu kadar mı?' diyeceksiniz. Mesele bu kötülüğü bitirmekten başka bir şey değildir. Tarikatlar ka-pa-tı-la-cak! Bu kötülüğü bitirecek, aydınlık yarınları kuracağız!” açıklamalarına yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2022, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER