"KESİNTİLERİN FATURASI İŞÇİLERE VE HALKA ÖDETİLMEMELİDİR"

Enerjide dışa bağımlılığın faturasının işçilere ve halka kesildiğini belirten EMEK Partisi Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, “Kesintilerin bedeli tüketicilere yani halka yeni zamlar olarak geri dönecek. Enerjide dışa bağımlılığa bir son verilmeli, halka ucuz enerji sağlanmalı, oluşan kesintilerin faturası işçilere ve halka ödetilmemelidir. Bu da ancak birleşik bir mücadele ile mümkündür" dedi.

"KESİNTİLERİN FATURASI İŞÇİLERE VE HALKA ÖDETİLMEMELİDİR"

İran’dan Türkiye’ye gelen doğalgazın iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle Enerji Bakanlığı ülke genelindeki tüm OSB’ler ve bunların dışındaki işletmelere 3 gün süreyle elektrik verilmeyeceğini açıkladı.

Emek Partisi (EMEP) Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Çelikbaş, “Enerjide dışa bağımlığa bir son verilmeli, halka ucuz enerji sağlanmalı, oluşan kesintilerin faturası işçilere ve halka ödetilmemelidir. Bu da ancak birleşik bir mücadele ile mümkündür” dedi.

PATRONLAR,YILLIK İZİNLERDE KESİNTİ YAPAR!
Kocaeli sınırları içerisinde 14 organize sanayi bölgesinde on binlerce işçi istihdam edildiğini belirten Çelikbaş, “Enerjideki dışa bağımlılığın ve özelleştirmelerin bir sonucu olarak elektrik ve doğalgazı fahiş fiyatlarla kullanan emekçilere bugün bu dışa bağımlığın sonucu olarak ortaya çıkan kesintilerin bedeli de ödetilmek isteniyor. Bu haliyle de ilimiz 3 günlük elektrik kesintisinden doğrudan etkilenmektedir ve bu kesintinin faturası da işçi ve emekçilere kesilmektedir. Kesintinin yapılacağının duyurulmasının hemen ardından birçok fabrikada işçiler hafta tatilinde de çalıştırılmış, kimi işletmelerde cumartesi günü ile bu 24 saati bile bulabilmiştir. Patronlar çalışılmayan günler için kimi işyerlerinde telafi çalışması yapılmasını, kimi işyerlerinde ücretsiz izni, kimi işyerlerinde ise yıllık izinlerden kesinti yapılmasını dayatmıştır” ifadelerine yer verdi.

3 GÜNLÜK KESİNTİ,EKONOMİYİ TEPE TAKLAK EDECEK
Türkiye’de enerjide yaşanan krizin iktidarın politikalarının bir sonucu olduğunu vurgulayan Çelikbaş, “Enerjideki dışa bağımlığın sonucu olarak ortaya çıkan bu tablonun faturasının işçilere ödetilmesi kabul edilemez. Bugün bu noktaya gelmemizin nedeni iktidarın politikalarıdır. Yine bir kez daha işçilerden yaratmadıkları bir sorunun bedeline katlanmaları istenmektedir. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar nedeniyle yaşam koşulları gün geçtikçe ağırlaşan işçiler için 3 günlük yevmiye kesintisi tüm ekonomilerinin tepe taklak olması anlamına gelir. Ne ücretsiz izin, ne telafi çalışması, ne de yıllık izin kesintisi, bu uygulamaların hiçbiri kabul edilemez. Yapılması gereken tüm işçilere ücretli izin verilmesi, işçilerin hak kaybı yaşamasının engellenmesidir. Bu sorunu işçiler yaratmadı bedelini de kimse onlara ödetemez” diye konuştu.

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞA SON VERİLMELİDİR”
Elektrik kesintilerinin yalnızca işçiye değil bütün halka yansıyacağını ifade eden Çelikbaş, " Yaşanan üretim duruşlarının olumsuz etkileri sadece o işyerlerinde çalışan işçilere değil bütün bir halka da yansıyacak. Yaşanan kesintiler nedeniyle tedarik zincirinde aksamalar yaşanacak ve bu durum da ürün maliyetlerini artıracak. Kısacası bu duruşların bedeli tüketicilere yani halka yeni zamlar olarak geri dönecek. Enerjide dışa bağımlılığa bir son verilmeli, halka ucuz enerji sağlanmalı, oluşan kesintilerin faturası işçilere ve halka ödetilmemelidir. Bu da ancak birleşik bir mücadele ile mümkündür” biçiminde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER