KESK BOLU ŞUBELER PLATFORMU:BUNUN ADI KATMERLİ SOYGUN!

KESK Bolu Şubeler Platformu, elektrik ve doğalgaz zamlarının geri alınması ve özelleştirmelerin iptal edilmesi için Kardelen Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.Açıklamada, kayıp kaçağı azaltmak, enerji verimliliğini sağlamak gibi adımlar yerine, HES ve termik santrallerle katmerli bir soygunun yapıldığı vurgulandı.

Haber:Ahin ASLAN

Kış aylarıyla birlikte elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamların geri alınması protestoları devam ediyor.
KESK Bolu Şubeler Platformu, Kardelen Meydanında “Yeter! Zamlar Geri Alınsın, Özelleştirmeler İptal Edilsin” pankartı taşıyarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına açıklamayı KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kevser Yongacı Pala okudu.

Alkışlarla başlayan basın açıklamasında Pala,enerji alanında yaşanan artışların suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi ulaşımdan gıda ürünlerine, meyve ve sebzeden temel tüketim maddelerine kadar her alana yansıdığını belirtti.

“DEVLETİN ELEKTRİK ÜRETİMİNDEKİ PAYI HIZLA AZALMIŞTIR
“Son yirmi yıldır hayata geçirilen halkın değil, bir avuç mutlu azınlığın çıkarlarını temel alan özelleştirme soygunu ülkemizin her alanda dışarıya bağımlılığını artırarak içine sürüklendiği bataklığı daha fazla büyütmüştür” diyen Pala, “Yıllardır ‘enerjide dışa bağımlılığı azaltacağız’ denilmesine rağmen atılan her adım ters yönde olmuştur. İhtiyaç olup olmadığına bakılmaksızın plansız bir şekilde köprüler, havalimanları, duble yollar yapılmaktadır. Öte yandan enerji alanındaki özelleştirmeler sonucunda devletin elektrik üretimindeki payı hızla azalmıştır. Kayıp kaçağı azaltmak, enerji verimliliğini sağlamak gibi adımlar yerine, görülen her akarsuyun üzerine bir HES, her ovaya bir termik santral kurularak doğamız talan edilmiş, tüketilecek elektriğin çok üzerinde bir elektrik kapasitesi yaratmıştır. Bu durumda normal koşullarda elektrik fiyatlarının düşmesi beklenirken tam tersi olmuştur”dedi.

“KRİZİN FATURASINI EMEKÇİLER ÖDEMEYECEK”
“Bunun adı katmerli soygundur” diyen Pala, soygunun arkasında enerji alanındaki özel şirketleri kurtarma operasyonunun olduğunu vurguladıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir avuç mutlu azınlık dışında başta dar gelirliler ve ücretli kesimler olmak üzere milyonlarca insan, enerji fiyatlarındaki bu devasa artış sonucunda ısınma ile beslenme arasında seçim yapmaya zorlanmaktadır.Ya başta elektrik, su, doğalgaz olmak üzere tüm temel ihtiyaçların ücretsiz olması, sermayenin tekeline geçmiş kamu kaynaklarının yeniden kamulaştırılması ya da sermayenin talanı ve emekçilerin yoksulluğunun derinleşmesi. Bu krizin başka çözümü yok! Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek!”

Açıklamanın ardından üyeler ve vatandaşlar, alkışlarla “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Zam zulüm işkence, işte AKP” sloganları attıktan sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER