KESK BOLU ŞUBELER PLATFORMU:EMPERYALİSTLERE KARŞI BARIŞ BLOKU KURULMALI

KESK Bolu Şubeler Platformu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesi hakkında yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, savaşa son verilmesi çağrısı yapıldı.

KESK BOLU ŞUBELER PLATFORMU:EMPERYALİSTLERE KARŞI BARIŞ BLOKU KURULMALI

 Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesinin ardından KESK Bolu Şubeler Platformu,yazılı bir açıklamada bulundu.

“Emek ve demokrasi güçleri savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış bloku oluşturmalıdır. Konfederasyonumuz bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğun gereğini yapacaktır”  denilen açıklamada, savaşın derhal sonlandırılması ve müzakere sürecinin başlaması gerektiği vurgulandı.

NATO'nun, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uyguladığı, Rusya'nın eski gücüne kavuşmak için kendi içerisinde baskı politikalarını süreklileştirirken dışarıya yönelik hegemonik güç politikalarını hayata geçirdiği belirtilen açıklamada, "Savaş, Ukrayna’ya kimin hâkim olacağıyla ilgilidir. Emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci hevesler savaşla sonuçlanmıştır.Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler ödemektedir. Ukrayna krizinde de daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmaya başlanmış, çok sayıda sivil yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır.Oysa krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür"ifadelerine yer verildi.

"Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyal güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir" denilen açıklamada  şu ifadelere yer verildi: 

"Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir. Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir. Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için kullanılmalıdır. Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir. Emek ve demokrasi güçleri savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış bloku oluşturmalıdır. Konfederasyonumuz bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğun gereğini yapacaktır. Bir kez daha altını çizerek belirtiyoruz; Savaşa derhal son verilmeli, gecikmesizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER