KESK BOLU ŞUBESİ'NDEN 3600 EK GÖSTERGE TEPKİSİ

KESK Bolu Şubeler Platformu AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek gösterge 'devrimine' tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Serdar Koçyiğit, "Tüm açıklamaların ortak noktası kocaman bir belirsizliktir. Bir devrimden bahsedeceklerse bu çok bilinmeyenli denklemi icat etmiş olmaları olsa gerek!" dedi.

KESK BOLU ŞUBESİ'NDEN 3600 EK GÖSTERGE TEPKİSİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Bolu Şubeler Platformu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 600 puanlık ek gösterge artışıyla ilgili açıklama yaptı.

Platform adına yazılı bir açıklamada bulunan Serdar Koçyiğit, neredeyse bir yıldır diğer konfederasyonları sürece dâhil etmeyerek Bakanlıkla birlikte çalışma yürüten MEMUR SEN konfederasyonunun da “içeriğini bilmiyoruz” demesinin düzenlemenin beklentilerin çok gerisinde olduğunu ve kendilerini işin içinden sıyırmak istediklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın yaptığı açıklamada “Bütün kamu çalışanları yani 5 milyon 300 bin civarında çalışan ve emeklileri kapsayan bir düzenleme yaptık. Lise mezunu ve ortaokulu mezunu dâhil 600 puan verdik. Dolayısıyla hiçbir sendikanın, hiç kimsenin talep etmediği bir düzenleme yaptık” sözlerini hatırlatan Koçyiğit, "Bu açıklama gerçeği ifade etmemektedir. Kamuoyu ve kamu emekçileri yanıltılmaktadır.   1 Ekim 2008 tarihinden sonra kamu görevine başlayan kamu grevlileri de dâhil olmak üzere emekli aylıklarının insan onuruna yakışır bir düzeye çıkarılması için: Yaşlılık aylığına esas aylığın hesaplanmasında kullanılan güncelleme katsayısının, 4447 sayılı Kanunda tanımlanan ilk halinde olduğu gibi TÜFE ile gelişme hızının çarpımı olması, yaşlılık aylığı bağlama oranlarının her tam yıl için iki puan yerine üç puan olarak değiştirilmesi şeklinde olmuştur"ifadelerine yer verdi.

Düzenlemenin Ekim 2008 sonrasında göreve başlayan kamu emekçilerini kapsamaması durumunda en az 1 milyon 750 bin kamu görevlisinin kapsam dışı olduğuna dikkat çeken Koçyiğit, "İktidarın bu kadar propaganda yapmasının karşılığı yoktur. Eşitsizlik ve adaletsizlik devam edecek demektir.Konfederasyonumuz düzenlemeye dair yasa taslağı Meclise sevk edildiğinde daha ayrıntılı açıklama ve değerlendirme yapacaktır. Şu aşamada detaylı bir değerlendirme yapmanın kamu emekçilerini yanlış yönlendirme ve beklentiye sokma durumu yaratacağından doğru bulmuyoruz.Aileleriyle birlikte 20 milyonu bulan kamu emekçileri ve emeklilerine insanca yaşayacak bir maaşın sağlanması seçime endeksli yürütülmemelidir. Meclis’e sevk edilmesi öncesinde ve Meclis’te komisyonlar aşamasında tüm konfederasyonların katılımının sağlandığı toplantılarla taslağa son hali verilmeli, en geniş mutabakatın sağlanması esas alınmalıdır"ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER