KESK BOLU ŞUBESİ:KATLİAMLARIN HESABINI KARDEŞLİĞİN ÜLKESİNİ KURARAK SORACAĞIZ

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Bolu Şubeler Platformu, “Sivas Katliamını Unutmadık, Unutmayacağız! ” konulu yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız” denildi.

KESK BOLU ŞUBESİ:KATLİAMLARIN HESABINI KARDEŞLİĞİN ÜLKESİNİ KURARAK SORACAĞIZ

Haber:Ahin ASLAN

KESK Bolu Şubeler Platformu, Sivas Katliamı’nın 27. yılı nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şube Sekreteri Dilek Çakman okudu. Gazete yazılarıyla, provokasyonlarla aydınların hedef gösterildiğini belirten Çakman, ortaçağ zihniyetinin temsilcileri tarafından yakılarak hayattan koparılan Sivas-Madımak katliamının ne ilk ne de son katliam olduğuna dikkat çekti.

FARKLI İNANÇLAR TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR
Tekçi-otoriter zihniyetin, farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gördüğünü ifade eden Çakman, yaşananları lanetleme, gerçek failleri bulup cezalandırma yerine “tahrikleri de unutmamak gerek” diyerek normalleştirilmeye çalışıldığını vurguladı.

“KATLİAMIN FİRARİ SANIKLARI ZAMAN AŞIMINDAN YARARLANDI”
Sivas katliamının gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellendiğini kaydeden Çakman, “Katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulun(a)mamış! Katillerin avukatları mevcut siyasal iktidar tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirilmiştir. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır”dedi.

HAYATI,GERİCİ YOBAZ ZİHNİYETLE KUŞATILMASINI İSTİYORLAR
Aynı coğrafyada barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama zeminini hedef alanların bugün de iş başında olduğunu söyleyen Çakman, “Aradan geçen 29 yıla rağmen 33 insanımızın canice yakılarak öldürülmesine hala katliam demiyorlar. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliama “Sivas olayları”,  katledilen insanlara “vefat edenler” demeyi sürdürüyorlar.Hayatımızın her hücresinin ülkeyi karanlığa boğmak isteyen gerici yobaz zihniyetle kuşatılmasına seyirci kalmamızı istiyorlar”ifadelerine yer verdi.

KATLİAMLARA,ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ
Baskı, zor ve sömürü düzeninin her geçen gün arttığını ve insanlığa karşı işlenen katliamların unutulmak istendiğini anımsatan Çakman, “Aydınlıktan, bilimden, laiklikten, seküler yaşamdan vazgeçmemizi,  iktidarlarına biat eden kullara dönüşmemizi istiyorlar.KESK olarak, yirmi dokuzuncu yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetleyip yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anarken diyoruz ki:Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız.Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER