KESK DÖNEM SÖZCÜSÜ KOÇYİĞİT:TÜM KONFEDERASYONLARIN KATILIMI SAĞLANMALI!

KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen arasında 16 Şubat’ta yapılacak 3600 ek gösterge toplantısına dair, "Oldubittiye getirmek istiyorlar" diyerek, tepki gösterdi.

KESK DÖNEM SÖZCÜSÜ KOÇYİĞİT:TÜM KONFEDERASYONLARIN KATILIMI SAĞLANMALI!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen arasında 16 Şubat’ta yapılacak 3600 ek gösterge toplantısına dair yazılı bir açıklamada bulundu.

Koçyiğit açıklamasında, "Mevcut iktidara yandaşlığı ile bilinen konfederasyon yönetimi ile Çalışma Bakanlığı arasında kapalı kapılar ardında yapılacak toplantılarla yine oldubittiye getirilmek istenmektedir" diyerek toplantının sadece Bakanlık, bürokratlar ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) arasında yapılmasına tepki gösterdi.

Türkiye’de milyonlarca kamu emekçisi ve emeklinin resmi enflasyona endekslenen düşük maaşlarla baş etmek zorunda bırakıldığını kaydeden Koçyiğit, "hız kesmeden devam eden zam tufanı sonucunda her geçen gün daha fazla yoksullaşma başta olmak üzere onlarca sorunla baş etmeye çalışmaktadır. Ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmaması ve yıllardır süren ek gösterge adaletsizliği kamu emekçilerinin emekli olduklarında ellerine geçen ikramiyenin adeta kuşa dönmesini ve maaşlarının yarı yarıya düşmesini beraberinde getirmektedir" dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hazırlık sürecinde de aynı yolun izlenildiği hatırlatan Koçyiğit,“Sosyal tarafların görüşü dahi alınmadan yürütülen çalışmalarda, öğretmenler açısından bir ek gösterge düzenlemesi yapılmıştır.KESK olarak o gün ifade etmiştik, bugün tekrar altını çiziyoruz. Siyasi iktidar bugüne kadar 4688 sayılı yasa başta olmak üzere kendi yaptığı yasaları, sefalet oranlarında maaş artışları başta olmak üzere hemen her konunda kendisi ile son derece uyumlu bir çalışma ortaya koyan paydaşı konfederasyon lehine defalarca delmiştir"diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı'na çağrıda bulunan Koçyiğit, "KESK olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı tüm eksiklerine rağmen 4688 sayılı yasa başta olmak üzere kendi yaptığı yasalara ve temel ILO sözleşmelerine uymaya çağırıyor, “toplu sözleşme” masasının konusu olan ek gösterge adaletsizliğinin çözümü, 3600 ek gösterge talebinin karşılanması için bir an önce tüm konfederasyonların katılımının sağlandığı toplantıları hayata geçirmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER