KESK:İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR MAAŞ İÇİN EK ZAM İSTİYORUZ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Enflasyonun da köpüğünü alacağız” söylemine karşın fiyat artışları durdurulamıyor. Enflasyon oranına göre ücret artışı yapan iktidarın yurttaşa verdiği zamlar ilk üç ayda eridi. KESK Bolu Şubeler Platformu yazılı bir açıklamada bulunarak, Temmuz ayını beklemeden tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin maaşlarının insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmesi gerektiğini vurguladı.

KESK:İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR MAAŞ İÇİN EK ZAM İSTİYORUZ!

İktidarın hedeflenen enflasyona göre ücret zammı politikası iflas etti. Daha üçüncü aydaki enflasyon, emekçilerin maaşlarını sildi, süpürdü. Emekçi, asgari ücretin güncellenmesini, memur toplusözleşmesinin yenilenmesini, enflasyon farkının da temmuz ayı beklenmeden hemen verilmesini istiyor. 

KESK Bolu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit, TÜİK’in yıllık yüzde 61,14 olarak açıkladığı enflasyonun gerçeği yansıtmadığına dikkat çekerek, enflasyona göre maaş zammının sıfır zam anlamına geldiğini vurguladı. Açıklamada, kayıpların karşılanması için yılın başından itibaren maaşlara 2 bin TL seyyanen zam, zamların geri alınması ve KDV’nin tamamen kaldırılması talep edildi.

Üretici enflasyonunun yıllık yüzde 114,97, üretici enflasyonu alt kalemlerinden enerjide yaşanan enflasyonun yüzde 215, Elektrik-Gaz-Buhar enflasyonunun ise yıllık yüzde 229’a tırmandığına dikkat çekilen açıklamada, "Üretici enflasyonundaki bu vahim artış iğneden ipliğe zam sağanağının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini, dolayısıyla tüketici enflasyonunun yükselmeye devam edeceğini ispatlamaktadır. Her şeyden önemlisi sıraladığımız bu veriler takla attırılan TÜİK verileridir. TÜİK verilerinin sokakta, çarşıda, pazarda yaşanan gerçek enflasyonu perdelemek için Ali Cengiz oyunları ile takla attırılan rakamlardan ibaret olduğunu bilmeyen kalmamıştır” denildi.

Maaşların gerçek enflasyon ile uzaktan yakından ilgisi olmayan TÜİK enflasyonuna endekslenmesi sonucunda yıllardır emekçilerin kaybettiği belirtilen açıklamada, “Enflasyona göre maaş zammı sıfır zam demektir. Sahte rakamlardan ibaret TÜİK verilerine göre maaş zammı ise reel gelirimizin erimesi, yoksulluğumuzun artması demektir” denildi.

AÇLIK SINIRI 5 BİN TL’Yİ, YOKSULLUK SINIRI 16 BİN TL’Yİ GEÇTİ
Açlık sınırının 5 bin TL’yi, yoksulluk sınırının 16 bin TL’yi çoktan aştığına dikkat çekilen açıklamada, "Dolayısıyla bu koşullarda hiç kimsenin altı milyon kamu emekçisinin ve emeklinin yılın başında yapılan yüzde 7,5 sefalet zammı yetinmesini istemeye hakkı yoktur. Temmuz ayını beklemeden tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin maaşları insanca yaşamaya yetecek seviyeye çekilmelidir” denildi.

EK ZAM TALEBİ
KESK, yılın ilk üç ayında yaşanan kayıpların telafisi için yılın başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 2 bin TL artırılması, Temmuz ayında en düşük kamu emekçisi maaşının kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, tüm tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınması, KDV’nin tamamen kaldırılması, Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhalelerin sonlandırılması çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER