KILIÇDAROĞLU RESMEN CUMHURBAŞKANI ADAYI

Altılı Masa, bugün gerçekleştirdiği 14. toplantısında cumhurbaşkanı adayını belirledi. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olarak belirlendi. Altılı Masa liderleri ayrıca 12 maddelik "Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası" konusunda mutabık kaldıklarını ve imzaladıklarını duyurdu.

KILIÇDAROĞLU RESMEN CUMHURBAŞKANI ADAYI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin ev sahipliğinde düzenlenen "Liderler Buluşması"nın ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Saadet Partisi Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu'nun, Millet İttifakı'nı oluşturan altı partinin cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyurarak, "Bu görevin hayırlı olmasını diliyor, inşallah seçimlerin ardından da kendisine başarılar temennisinde bulunuyorum" dedi.

KILIÇDAROĞLU: PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK

Karamollaoğlu’nun ardından açıklamayı ittifakın adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Partilerin genel başkanlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yol haritasında mutabık kalındığını belirtti. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu ayrıca, ittifakın diğer genel başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını duyurdu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"Değerli kardeşlerim Sayın Genel Başkanlarıma, hepinizin huzurunda teker teker teşekkür ediyorum. Yunus Emre 'Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz' der. Biz Yunus Emre'nin sözünden aldığımız ilhamla Türkiye'nin bütün renklerini Türkiye'nin bütün renklerini bir araya getirmek için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası komşusu açken tok yatmamaktır. Halil İbrahim sofrası tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir. Halil İbrahim sofrası zulmün sona ermesi, hakkın, hukukun ve adaletin hakim kılınması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye'yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

Millet İttifakı'nın oluşturan genel başkanları olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde yol haritası üzerinde de mutabık kaldık. 11 madde az önce sonuçlandı. Bu kapsamda, parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı'na dahil diğer partilerimizin Sayın Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır. Şunu da belirtmek isteirm, Millet İttifakı'nın kapısı; ortak Türkiye hayalimizi paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç düşünce ideoloji kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz.

Deprem felaketinin bugün 1. ayı, kaybettiğimiz vatandaşlara rahmet diliyorum. Ey güzel halkım hiç kimse merak etmesi ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun."

12 MADDELİK YOL HARİTASI İMZALANDI

Akşener, Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu, Uysal, Davutoğlu 12 maddelik "Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası"nı da imzaladı.

Ortak mutabakat metninde 11. madde dikkat çekerken, 12. madde CHP'li büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş için eklendi: "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır."

Liderlerin ortak imzaladığı maddeler şöyle:

"Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası üzerinde aşağıdaki şekilde mutabakata vardık:

 1. Geçiş Sürecinde Türkiye'yi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz
 2. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.
 3. Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.
 4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.
 5. Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır
 6. Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.
 7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir
 8. Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakı'na dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır
 9. Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine mekanizmalar oluşturulacaktır
 10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise-siyasi parti üyeliği sona erecektir.
 11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev suresini tamamlayacaktır.
 12. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'dur.

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER