MERKEZ BANKASI FAİZİ DÜŞÜRDÜ,DOLAR 18'İ GEÇTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'ten yüzde 13'e indirdi.Faiz indirimi kararının ardından dolar/TL kuru yükselişe geçti ve 18 TL'yi aştı.

MERKEZ BANKASI FAİZİ DÜŞÜRDÜ,DOLAR 18'İ GEÇTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, yılın sekizinci toplantısında faizi yüzde 13 seviyesine indirdi.

Karar metninde, "Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır" denildi.

Metinde ayrıca şu ifadeler yer aldı: "Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir."

DOLAR/TL 18 LİRANIN ÜZERİNİ GÖRDÜ
Faizin uzun süredir sabit tutulması nedeniyle sürpriz olarak değerlendirilen kararın ardından dolar/TL kuru 18,13'ün üzerini test etti. Ekonomistler TCMB'nin politika faizini yüzde 14'te sabit bırakmasını bekliyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER