MEZARLIK KRİZİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

Bolu Belediyesi Başkanı Tanju Özcan ile Çakmaklar Mahallesi Muhtarı İsmail Candan arasında Çakmaklar Mezarlığı'nda yol yapılması konusunda anlaşma sağlandı.

MEZARLIK KRİZİNDE ANLAŞMA SAĞLANDI

Bolu Belediye Meclisi tarafından 2016 yılında alınan kararla Beşkavaklar Mahallesi'nde bulunan Çakmaklar Mezarlığı'nın orta kısmından araç yolu yapılması yönünde karar alındı. Kararın ardından belediyenin Mezarlık İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları çalışma sonucu güzergahta kayıtlı bir mezar bulunmadığı tespit edildi. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, 6 yıl önce alınan karar doğrultusunda çalışmalara başlamak için bölgeye gitti.

Çakmaklar Mahallesi halkı mezarlıkta eski yıllara ait mezarlar olduğunu ve ölülere saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle çalışmalara engel olmak istedi. Bölgede çevik kuvvet ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Bir vatandaş, hareket etmek üzere olan iş makinesinin tekerinin altına yatarak ilerlemesini engel oldu. Mahalle Muhtarı Candan, "Mezarlığın içinden 10 metre yol yapmak ne demektir? Böyle bir şey olabilir mi? Bolu'da bütün işler bitti de bu mu kaldı? Burada bir tane yetkili yok. Zabıtayı gönderiyorlar, vatandaşla karşı karşıya getiriyorlar" diye konuştu. Belediye Başkanı Tanju Özcan, telefonla aradığı Muhtar Candan'a, "Ben de o yolu açmazsam adam değilim" dedi.

Özcan'ın sözleri kamuoyunda tepkilere neden oldu. Yolun yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken Bolu Belediyesi tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Tanju Özcan'ın İsmail Candan' ile görüştüğü ve fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Muhtar Candan eşliğinde ekiplerin incelemelerde bulunduğu vurgulanan açıklamada, "Yolun açılmasında herhangi bir sorun olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır. Çakmaklar Mahallesi Muhtarı İsmail Candan arasında yapılan ikinci görüşme neticesinde güzergâhta yol çalışması yeniden başlatılmıştır. Bölgedeki trafiği ve ulaşımı kolaylaştıracak bu kritik yolun, şimdiden Çakmaklar Mahallesi’ne ve Bolu’ya hayırlı uğurlu olmasını dileriz. Son olarak bu olaydan siyasi rant devşirmeye çalışanları da kınıyor, ‘yazıklar olsun’ diyor ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz”ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER