MİNİ ‘UCUBE’ ENDİŞESİ

Bolu Belediyesi ekipleri tarafından İzzet Baysal Caddesi’ne yerleştirilen ‘büfeler’ esnafı ve yurttaşı endişelendiriyor. Endişenin temelinde kötü görünüm, kamu kaynaklarının yok yere harcanması ve esnaf için haksız rekabet oluşturacağı yatıyor.

MİNİ ‘UCUBE’ ENDİŞESİ

Bolu Belediyesi ekiplerince İzzet Baysal Caddesi ortasına bırakılan ve kullanım amacı bilinmeyen ‘büfeler’ 2018 yılında A. Yılmaz yönetiminde yapılan ‘ucube’ yapıyı andırırken, yurttaşların endişesi ise aynı; kamu kaynaklarının yok yere harcanması, görüntü kirliliği ve cadde esnafı için haksız rekabet zemini oluşturması.

* 2018 yılında A.Yılmaz tarafından yaptırılan 'ucubeden' bir fotoğraf.

BELEDİYE A. YILMAZ’IN İZİNDE Mİ?

A.Yılmaz’ın başkanlığı döneminde Bolu’da yurttaşları isyan ettiren ‘yap-boz’ üst yapı çalışmalarının bir benzerini sergileyen Tanju Özcan başkanlığındaki Belediye ekipleri, İzzet Baysal Caddesi ortasına yerleştirilen ‘büfeler’le bir kez daha A.Yılmaz dönemini anımsattı.

2018 yılında İzzet Baysal Caddesi ortasına A.Yılmaz döneminde inşa edilen ve kamuoyunun ‘ucube’ olarak andığı yapı, kamuoyunun tepkisi sonucunda 2019 seçimlerinden sonra Bolu Belediyesi meclis üyelerinin kararıyla 2019 yılı Mayıs ayında bulunduğu yerden kaldırılmıştı.

HESAP SORAN YOK, HARCAYAN ÇOK

Kaldırıldığı dönemde ‘ucube’ yapı için halkın cebinden harcanan kaynaklara dair hesap sorulmazken, bu sefer ‘ucube’ yapıyı kaldıran Tanju Özcan yönetimindeki Bolu Belediyesi ‘ucubeyi’ andıran mini yapıları İzzet Baysal Caddesi üzerine yerleştirdi.

Kullanım amacı ve nereye yerleştirileceği bilinmeyen ‘büfeler’ için esnaf da dertli. Cadde esnafları, ‘büfelerin’ bırakıldığı alanda kalması durumunda görüntü çirkinliği oluşturacağının yanı sıra yapıların dükkanlarının ön cephesinde yer alması dolayısıyla ticari kayba uğrayacağını düşünüyor. Ayrıca esnaflar ‘büfelerin’ bulunduğu yerlerde bırakılması durumunda ‘şerefiye’ farkı nedeniyle değer kaybedeceğini düşünüyor.

‘HALKA SORUN’

Esnafların ve halkın kararı ise belli, mini ‘ucube’ endişesi yaratan bu yapıların derhal bulunduğu yerden kaldırılması ve benzer bir girişimin kamuoyu yoklaması yapılmadan inşa edilmemesi, kamu kaynaklarının boş yere harcanmaması.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İmdat ASLAN
İmdat ASLAN - 1 yıl Önce

İ.Baysal Caddesi araç trafiğine kapalı yaya trafiğine açık ticari bir alan.
Bu gūzergahta halihazırda
her iş koluna ait yeterince iş yeri mevcut.
Hem de yūksek kira bedelleri riski ile.
Ayrıca bu caddenin görselliği bozan
geçici kulubeden işyerleri icat etmek ve işyerlerinin vitrinlerini kapatırcasına bu kulūbelerin konulması akla ve mantığa uyan bir hizmet olamaz.
Bu caddenin bir özelligi de kalabalık resmi törenlerin yūrūyūş gūzergahı olması.
Tanju beyi kim ya da kimler bu yönde yönlendiriyorsa bilinmeli ki halkın tepkisini çekmekten başka bir işe yaramıyor .Dūn eski başkan Alaaddin beyin yaptığı yanlışları birebir Tanju bey de yapıyor.
Sonu Alaaddin beyin sonu gibi olacak...
Acilen esnaf odaları biraraya gelerek bu konuda cadde esnaflarının haklı tepkilerini dile getirmeli.
Yerel basında bu konuda yanlışın karşısında ,haklı olan cadde esnafının yanında yer almalı.Yanlışın neresinden dönūlūrse kârdır.

SIRADAKİ HABER