MUDURNU'DA TOKİ SAKİNLERİ İSYANDA! 6 BİN 500 LİRA KÖMÜR PARASI ÖDÜYORUZ AMA ISINAMIYORUZ!

Mudurnu’da Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 4. Etap konutlarında oturan vatandaşlar, 6 bin 500 lira kömür parası verildiği halde doğalgaz kazanının devreye sokulmaması tepkili. Konut sahipleri, yönetimi protesto etmek amacıyla yönetim binası önünde bir araya gelerek ateş yaktı.

Mudurnu’nun Kaygana Mahallesi’nde bulunan 4. Etap TOKİ Konutlarındaki yaklaşık 400 daire, doğalgaz kazanının devreye sokulmamasına tepkili. İddiaya göre toplu konut yönetimi Eylül ayından bu yana ‘kazanda arıza ve bilye sorunu var’ diyerek doğalgaz kazanını çalıştırmıyor. Kömür ücreti için tüm konutlardan para toplandığı halde kazanın çalıştırılmadığını belirten vatandaşlar gece saatlerinde bir araya gelerek konut yönetimini protesto etti.

SÖZDE DAR GELİRLİLERE YAPILAN EVLER
Konut yönetimi önünde bekleyen vatandaşlar, 6 buçuk milyar kömür parası ödedikleri halde doğalgazın devreye sokulmadığını, dışarda ateş yakarak ısındıklarını belirtti. Yönetim tarafından açıklama bekleyen bir vatandaş,  “Kömür parası, elektrik parası verdik. Hastası olanlar var. Kömür bitti. Okulun yardım kömürleri ile ısınmaya çalışıyoruz. Kömür parasının belgeli bir şekilde bize gösterilmesini talep ediyoruz. Kazanlarında yanmasını istiyoruz. 20 ton kömür gelmiş. 10 ton aşağıya 10 ton yukarıya. Sözde dar gelirlilere yapılan evler bunlar” diyerek satın alınan kömür parasının miktarının açıklanmasını talep etti.

2 BİN LİRA YAKIT ÜCRETİ Mİ ÖDEYECEK?
Beklemeye devam eden diğer vatandaşlar ise, “Sesimizi duyan yok. Yetkili kimse çıkmıyor. Durumumuzu kaymakam ve belediyede biliyor. İlçedeki tim siyasilerin haberi var. Ankara, İstanbul her taraf biliyor. Mağdur durumdayız. Burada oturanlar asgari ücretle çalışan insanlar. Kredisini mi ödeyecek, ev taksitini mi ödeyecek yoksa ayda 2 bin lira yakıt ücreti mi ödeyecek?” diye konuştu.

SÜREKLİ BAHANELER SÖYLENDİ
Konutlarda bulunan bir dairede ikamete den Perihan isimli vatandaş, “Yaktık yakıyoruz dediler. Arada yandı ama etaplardan bir kısmı yanarken diğer kısmı yanmıyor. Sürekli bahaneler söylendi. Ayda bir bilye değişiyor. Sürekli ‘arıza var’ deniliyor. Herkes evine soba kurdu. Soba ile ısınmaya çalışıyor. Ama bu duruma çözüm bulunmalı. Bu etaplarda yaşlılar ve çocuklar oturuyor. Onlar soğuk havaya karşı daha hassas. Sürekli hasta oluyorlar” diyerek yönetimin açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

Devam eden ateşin önünde çay içen vatandaşlar bir süre bekledikten sonra evlerine dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER