MUDURNU HALKINDAN BELEDİYE BAŞKANINA TEPKİ

Mudurnu halkı, Mudurnu Belediyesi tarafından ilçenin en işlek noktasına yerleştirilen panoya yalnızda Süreya Astarcı’nın fotoğrafının yerleştirilmesine sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

MUDURNU HALKINDAN BELEDİYE BAŞKANINA TEPKİ

Mudurnulu hayırsever iş insanı Süreyya Astarcı için MHP’li Belediye Başkanı Necdet Türker’in talimatıyla ilçenin en işlek noktasına yerleştirilen panoda Mudurnu’yu dünyaya tanıtan Tevfik türesin’in fotoğrafına yer verilmemesine ilçe halkı tepki gösteriyor.

İstanbul Halkalı Ziraat Okulu mezunu ve Mudurnu Tavukçuluk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı 19’uncu dönem Bolu Milletvekilliği yapan Türesin’in binlerce insana iş imkanı sunduğunu belirten ilçe halkı, belediyenin ‘Tevfik türesin’ isminin yaşatılarak Mudurnu’nun tanıtımına katkı sağlanabileceğini söyledi.

Sosyal medya hesaplarından tepki gösteren ilçe halkının tepkileri şöyle:

“Hiç kimse yazdıklarıma gocunmasın.Yaşayan biri yaptığı hizmetler için bilboardlara koyup onere ediliyor güzel de, Mudurnu'yu dünya ya tanıtmış binlerce insana aş vermiş iş vermiş ve Mudurnu halkı için, ne halleri varsa görsünler deyip  peşin parayı cebine koyup Mudurnu tavukçuluğu satmamış, Mudurnu halkının geçim kaynağı olan Mudurnu tavukçuluk A.Ş.’ yi gücü bitinceye kadar ayakta kalması için mücadele etmiş merhum TEVFIK TÜRESINI yok saymak gereken tavrı gösterip onere etmemek ayıptır. Çok öncede belediye yetkililerini uyardım,yine uyarıyorum....Acilen bu konuyu bir şekilde gündeme alın.. Süreya Astarcı, bir değerse rahmetli Tevfik Türesin iki değerdir...”

“Mudurnu ya en büyük yatırım. Rahmetli Tevfik Türesin Mudurnu adını dünyaya duyurmuştur. Bundan güzel hizmet mi olur?  İhracat yapmıştır, reklamını yapmıştır. Restoranları KFC değerinde ün yapmıştır. Farklı satış sunumlarıyla tavukçuluklara öncülük etmiştir. Borsaya açılmış, reklam ile adını duyurmuş. Bu isim Mudurnu’yu temsil ediyor. Fabrikanın çalışmasıyla yöreye canlılık gelmiş yaşayan şehir olmuştur, kapanmasıyla sessizlik ölü bir şehre dönmüştür. Mudurnu Turizmle Cittaslow ile yeniden hayat buluyor, oda konak işletmelerinin üstün başarılarıyla, emeğiyle oluyor. Tavukçuluktan ekmek yiyenlerin vefa duyması hatta Mudurnu’da otursun oturmasın Mudurnulu herkesin vefa duyması gerek.Şu anda Mudurnu seviyesine gelen hiç bir tavukçuluk yoktur, aynı isimle yeniden canlandırılabilir. İnsanoğlu vefa bilmeli değer kıymet bilmelidir. İsmini yaşatarak Mudurnu’yu tanıtım sağlanabilir. Bu şirketi kurarak Mudurnu’ya yatırım yapanlardan tüm ortaklarıyla beraber Allah razı olsun.”

Süreya Astarcı Kimdir?

Mudurnu’da ticaret yapan saygın bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve kendisi de uzun yıllar Mudurnu’da ticaretle uğraşan Süreyya Astarcı, ilçede yapılan birçok yatırıma büyük katkılar verdi. Tavukçuluk sektöründe merhum Tevfik Türesin ile birlikte Mudurnu’yu dünya markası haline getiren Astarcı, ardından kendisini hayır işlerine adadı.

Astarcı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mudurnu Meslek Yüksek Okulu’nun kurulmasında büyük katkı sağlamış ve 2007 yılında İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülüne layık görüldü. İlçede bulunan kendisine ait 3 katlı binayı Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsis eden ve Gençlik Merkezi kurulmasına öncülük eden Astarcı, yakın zamanda hizmete giren Mudurnu Devlet Hastanesi’ne de büyük bağışlar yaptı.

Tevfik Türesin Kimdir?

1936 Mudurnu'da doğan Tevfik Türesin, 31 Temmuz 2018 yılında Ankara'da yaşamını yitirdi. İş insanı, Mudurnu Tavukçuluğun Kurucusu, Siyasetçi.Baba adı Mustafa, anne adı Hatice.İstanbul Halkalı Ziraat Okulu mezunu.Ziraat Mühendisi. Tavukçulukla uğraştı, Mudurnu Tavukçuluk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Tevfik Türesin, 20.10.1991 genel seçimlerinde DYP’den 19. Dönem Bolu Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

Tevfik Türesin, 31 Temmuz 2018 günü Ankara'da vefat etti. Türesin’in cenazesi, Mudurnu Yıldırım Beyazıt Camiinde aile mezarlığına defnedildi. Evli, 2 çocuk babasıydı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER