NADİR GÜRKAN YETKİN:YÖNETMELİĞE UYGUNLUĞUNU BİLİRKİŞİ DEĞERLENDİRİR

Bolu’da Yöresel Ürünler Pazarı’nın çökmesi ile ilgili yapılan incelemeleri kamuoyu ile paylaşan İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Temsilciliği’ne firma yetkilisi Nadir Gürkan Yetkin’den tepki.Yetkin, “Çöken alan için mahkemeye başvuruda bulundum. Yönetmeliğe uygun mu değil mi mahkeme bilirkişisi değerlendirir” dedi.

NADİR GÜRKAN YETKİN:YÖNETMELİĞE UYGUNLUĞUNU BİLİRKİŞİ DEĞERLENDİRİR

Özel Haber:Ahin ASLAN

Bolu’nun Kılıçarslan Mahallesi'nde yaklaşık bir sene önce temeli atılan Yöresel Ürünler Pazarı inşaatının bir bölümünde çökme meydana geldi. 13 Mayıs’ta gerçekleşen olayda inşaatta bulunan 10 işçi yara almadan kurtulurken, inşaatın bir bölümü kullanılamaz hale geldi. Yüklenici firma yetkilisi, çökmenin tasarım hatasından kaynaklı olduğunu söyledi.

KALIP ALTINDAKİ ÇELİK TELESKOP DİREKLERİN BAZILARININ HASAR ALARAK ÇÖKMEYE NEDEN OLDUĞU SAPTANMIŞTIR”
Yerel bir gazeteye açıklamalarda bulunan İMO Bolu Temsilciliği, yapının projesinde farklı kotlarda döşemeler ve konsol kirişler barındıran zor bir proje olmasına rağmen proje müellifi, yaptığı tasarımdaki betonarme elemanların hesap raporlarını ruhsat ekinde Bolu Belediyesi’ne eksiksiz olarak teslim ettiğini kaydetti. Hesap raporlarının İMO Bolu Temsilciği tarafından incelendiği vurgulanan açıklamada, “Projenin özellikli bir proje olmasından dolayı sahadaki uygulamasında titiz ve itinalı bir çalışma gerekmektedir. Sahada yaptığımız incelemelerde, Kalıp altındaki çelik teleskop direklerin bazılarının hasar alarak çökmeye neden olduğu saptanmıştır” ifadelerine yer verildi.

“İMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ SİYASETE ALET OLMUŞTUR”
İMO Bolu Temsilciliği’ne tepki gösteren firma yetkilisi Nadir Gürkan Yetkin ise, “İMO Bolu Temsilciliği tarafsızlığını yitirmiştir. İMO,saygın ve seçkin bir kurumdur. Tarafsız olması gerekirken maalesef bunu yapamamış. Siyasete alet olmuştur” dedi.

“GENEL MERKEZE KADAR GÖTÜRÜCEĞİM”
Temsilcilik tarafından yapılan incelemelerde kendisine haber verilmediği şantiyeye gizlice girildiğini iddia eden Yetkin, “Odanın yaptığı meslek etiğine aykırıdır. Bunu İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi’ne kadar götüreceğim. Meslek odamızın böyle bir durma alet olmasını şiddetle kınıyorum. İMO’nun tarafsız davranmaması bu olaydan daha vahim. Çöken alan için mahkemeye başvuruda bulundum. Yönetmeliğe uygun mu değil mi mahkeme bilirkişisi değerlendirir.Bu tespiti yapan arkadaşlarda bunu rapor halinde bir zahmet bana iletsinler. Dava dosyasına ekleyeceğim”ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER