Gündem:
PERÇİN, 'DENETİMSİZLİK FACİAYI GETİRİR'

Haber: Ahin Aslan

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Erol Perçin, geçtiğimiz günlerde oto sanayi bölgesinde LPG bakım servisinde meydana gelen patlamaya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunarak insan sağlığı ve can güvenliği açısından önemli bir alan olan LPG/CNG/LNG yakıtlı araç piyasasının denetlenmediği takdirde ortaya çıkaracağı sonuçlara dikkat çekti.

PATLAMANIN NEDENİ ‘DENETİMSİZLİK’
Oto sanayi bölgesinde meydana gelen patlamanın sanayi esnafını ürkütecek düzeyde maddi hasar oluşturduğunu vurgulayan Perçin, “Kamuoyunun basında yer alan haberlerden tanık olduğu üzere, kentimiz oto sanayisinde 5 Nisan 2021 tarihinde sözde LPG bakım servisinde patlama meydana gelmiş, denetimsizlikten kaynaklı meydana gelen bu kazada sanayi esnafını ürkütecek düzeyde maddi hasar oluşmuştur. Öncelikle kazadan zarar gören yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, LPG-CNG sektöründeki denetimsizlikten kaynaklanan ve her an karşı karşıya olduğumuz tehlikenin bir kez daha altını çizmek isteriz” dedi.

RAPOR, KULLANICILARIN ‘KEYFİYETİNE’ YOL AÇTI!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü`nün 19 Aralık 2011 tarihli Genelgesi ile araç muayene istasyonlarında (LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait "Gaz Sızdırmazlık Raporu") aranması zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösteren Perçin, “Gaz sızdırmazlık raporu bulunmaması "ağır kusur"dan "hafif kusur"a dönüştürülmüştü. Bu durum LPG`li araç kullanıcılarının "keyfiyetine" yol açmış ve 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” te yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG ’ye dönüştürülmesi işlemi 1 Ocak 2018 tarihinde tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır” diye konuştu.

‘GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU’ HAFİF KUSUR SAYILAMAZ!
Türkiye’de 4 milyon 770 bin LPG’li araç olduğunu ifade eden Perçin, “Ülkemizde TÜİK verilerine göre 2020 yılı sonu itibariyle 4 milyon 770 bin LPG’li araç bulunmaktadır. Türkiye, LPG’li araç sayısında Avrupa’da birinci, dünya genelinde 2. sıradadır. Bu kadar yaygın bir kullanıma rağmen LPG’li araçların güvenle kullanılmasının tek nedeni TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 11 Nisan 2005 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yürütülen sıkı denetim çalışmalarıdır. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş devam ederken, tüketiciler de buna bağlı olarak otogaz yani LPG’li araçların kullanımına yönelmektedir. LPG’li araç kullanımı, standart ve yönetmeliklere uygun montaj yapılması ve gerekli kontrollerin yapılması halinde herhangi bir tehlike yaratmasa da, periyodik araç muayenesinde gaz sızdırmazlık raporunun olmamasının “hafif kusur” sayılmaya başlandığı 2012 yılından bu yana durum daha da farklılık göstermektedir” ifadelerini kullandı.

LPG’Lİ ARAÇ SEKTÖRÜNDE VATANDAŞLARIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE
LPG’li araç sektöründe her türlü denetim ve kontrolün kaldırılarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde yapıldığını aktaran Perçin, “Sektörde faaliyet gösteren, giderek denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde faaliyet yürütmekte olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır. LPG ‘ye dönüşümü yapılan araçların LPG Montaj Tespit Raporu kontrolü, yetkili firmaların keyfiyetine bırakılmış, bu da “merdiven altı” diye tabir edilen yetkisiz ve kaçak çalışan firmaların artmasına neden olmuştur. Söz konusu uygulama sonucu uzman mühendislerin istihdam edildiği, standartlara uygun dönüşüm yapan yetkili firmalar piyasadan silinmeye, kayıt dışı, yetkisiz, niteliksiz, bünyesinde uzman bulundurmayan, standart dışı malzemenin kullanıldığı, kontrolsüz firmalar piyasaya tekrar hâkim olmaya, halkın can ve mal güvenliği yeniden ciddi bir şekilde tehdide maruz kalmaya başlamıştır. Kentimizde yaşanılan son hadise de maalesef, söz konusu denetimsizliğin bir örneğidir” diyerek denetimsizliğin getirdiği sonuçları aktardı:

“- İnsan sağlığı ve can güvenliği açısından son derece önemli bir alan olan LPG/CNG/LNG yakıtlı araç piyasası denetlenmediği takdirde geçmişte yaşanan kazalara ve beraberinde gelen ölümlere katbekat artan sayıda yenileri eklenecektir.

- Bu uygulama ile ülkeye yasa dışı yollardan LPG kiti ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artmış, tekniğine uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlamış, haksız rekabet koşulları artmış, yetkili mühendis istihdamı azalmıştır.

- Gaz Sızdırmazlık Raporu uygulaması tamamen kaldırılmak suretiyle, standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar birçok kazaya neden olmaktadır.”

“UYARIYORUZ”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu mevzuatın yetersiz olduğunu belirten Perçin, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu mevzuat yetersizlikleri ile halkın can ve mal güvenliğini hiçe sayılmakta, birçok kazaya-faciaya davetiye çıkarılmaktadır. Böylesi olumsuz sonuçların tekrardan yaşanmaması için LPG-CNG sektöründe etkin bir kamusal denetim sağlanmalı, meslek kuruluşlarımız üzerinde mali baskı yaratma çabasından azade halkımızın güvenliği için bilimsel ve teknik veriler ışığında güncel düzenlemelerin tüm teknik paydaşlar eliyle yeniden gözden geçirilmesi için çalışma yürütülmelidir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

DAKİKALARCA SÜREN KALP MASAJINA RAĞMEN KURTARILAMADI
Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Kızılay Parkı’nda alışverişten dönerken fenalaşarak yere yığılan...

Haberi Oku