PERÇİN:301 MADENCİNİN ÖLÜMÜ BİR KAZA DEĞİL!

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin,Soma Katliamı’nın yıl dönümünde yaptığı açıklamada, “Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin 301 madencinin ölümünü, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız” dedi.

PERÇİN:301 MADENCİNİN ÖLÜMÜ BİR KAZA DEĞİL!

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan katliamın üzerinden 8 yıl geçti.TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, Soma Katliamı'nın yıl dönümünde, “Soma Davası, tıpkı Gezi Davası, Çorlu Tren Kazası Davası, 10 Ekim Davası gibi toplumun adalet duygusunu ve hukuka inancını zedeleyen bir biçimde sonuçlanmıştır. Soma Davası mutlaka yeniden görülmeli ve sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır” açıklamasını yaptı.

"SOMA BİR KAZA DEĞİL"
Oda adına açıklamayı TMMOB Bolu İKK Sekreteri Erol Perçin yaptı.13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve Türkiye tarihinin en büyük madencilik felaketi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciası’nda hayatını kaybeden 301 madenciyi anan Perçin, Soma Maden Faciası’nın görünmez bir kaza değil, neoliberal anlayışın sonucu olarak kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve köleci çalışma sisteminin dayatılmasının ürünü olduğunu söyledi.

"HUKUK FELAKETİNİN ADI HALİNE GELMİŞTİR"
Soma Faciası’nın basit bir ihmal olmadığına dikkat çeken Perçin, “Madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılmasının, teknik bilgi ve alt yapı yetersizliğinin, iş güvenliği anlayışının görmezden gelinmesinin sonucudur.Maden şirketlerinin kârlarını artırabilmek için dayattığı çalışma koşullarının ve siyasi iktidarın emekçilerin hayatlarına değer vermeyen politikalarının bedeli Soma’da 301 madenci hayatlarıyla ödemiştir.Aradan geçen 8 yıl içinde Soma Faciası sadece bir maden felaketinin değil, aynı zamanda bir hukuk felaketinin de adı haline gelmiştir. Dava süreci boyunca yaşananlar ve mahkemenin verdiği karar sonucunda, faciada kaybettiğimiz 301 madencinin acısı üzerine, adaletsizlik ve haksızlık duygusunun derin üzüntüsü da eklenmiştir”ifadelerine yer verdi.

"SORUMLULARA GÖSTERMELİK CEZALAR VERİLMİŞ"
“Kamu kurumlarının sorumluluğunu yok sayan, maden şirketin sahiplerinin suçunu hafifleten yargılama süreci sonunda sorumlulara adeta göstermelik cezalar verilmiş, iktidar tarafından çıkarılan infaz indirimiyle de sorumlular neredeyse hapis bile yatmadan serbest kalmıştır”diyen Perçin, “Bugün Soma Faciasının sorumluları dışarıdayken, acılı ailelerin gönüllü avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevinde olması, hukukun içinde bulunduğu içler acısı durumun göstergesidir. Soma Davası, tıpkı Gezi Davası, Çorlu Tren Kazası Davası, 10 Ekim Davası gibi toplumun adalet duygusunu ve hukuka inancını zedeleyen bir biçimde sonuçlanmıştır. Soma Davası mutlaka yeniden görülmeli ve sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır”ifadelerini kullandı.

Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin 301 madencinin ölümünün, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutulmayacağını belirten Perçin, “İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER