PERÇİN:TÜM HALKIMIZI EŞİTLİKÇİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ, DEMOKRATİK VE LAİK BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te gericiler tarafından Madımak Oteli’nin yakılmasıyla öldürülen 33 aydın için açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, “Kimsenin düşünceleri, inançları ve yaşam tarzları nedeniyle katledilmediği, şiddete uğramadığı, dışlanmadığı aydınlık bir ülke istiyoruz” dedi.

PERÇİN:TÜM HALKIMIZI EŞİTLİKÇİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ, DEMOKRATİK VE LAİK BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen aydınlar, katliamın 28. yılında özlemle anıldı. TMMOB Bolu İl Koordinasyon Sekreteri Erol Perçin, katliamın Türkiye tarihinin en kanlı kıyımlarından birisi olarak tarihe geçtiğini vurguladı.

TÜRKİYE, GERİCİ,KARANLIK VE ÇAĞDIŞI ZİHNİYETLE HESAPLAŞMADI!
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisi, yakılarak katledildi. Katliamın 28’inci yılında yazılı bir açıklamada bulunan TMMOB Bolu İl Koordinasyon Sekreteri Erol Perçin, “Sivas Katliamı sadece Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği’ne katılmak için şehirde bulunan aydın, sanatçı ve yazarlarımızı değil, bu ülkedeki inanç ve kültür çeşitliliğini hedef alan gerici bir katliamdır. Kendisinden başka hiçbir düşünceye, inanca, kültüre yaşam hakkı tanımayan bir zihniyetin ürünü olan katliamda kaybettiğimiz canlarımızı sevgi ve özlemle anıyoruz. Aradan geçen 28 yıla rağmen ülkemizin bu gerici, karanlık ve çağdışı zihniyetle hesaplaşabildiğinin söylemek mümkün değildir. Bugün ülkemizde hâlâ farklı yaşam tarzları, farklı inançlar, farklı kültürler sistematik bir şiddet ve dışlama ile yüz yüze yaşamak zorunda bırakılıyor. Tek tip yaşam tarzı, tek mezhebe indirgenmiş bir inanç sistemi, erkek egemenliğine dayalı toplumsal ilişkiler ve muhafazakâr kültürel değerler iktidar tarafından tüm topluma dayatılmaya çalışılıyor” dedi.

NEFRET BATAKLIĞINA SAPLANMAMAK İÇİN ÇAĞRI
Madımak katliamını gerçekleştiren kişilerin hukuk önünde hak ettikleri cezayı almadıklarını ifade eden Perçin, “Sivas Katliamıyla gerçekten yüzleşmek ve hesaplaşmak, sadece katliamın parçası olan ve kimileri yıllarca kollanan katillerin cezalandırılmasıyla değil, bu katliama zemin hazırlayan gerici-dışlayıcı devlet politikalarının terk edilmesiyle mümkündür. Ne yazık ki, aradan geçen zamanda, katliamı gerçekleştirenler hukuk önünde hak ettikleri cezayı almadıkları gibi, katliama zemin hazırlayan anlayışın temelleri de ortadan kaldırılamadı. Bu anlayış, toplumsal barışımızın, kültürel çeşitliliğimizin, bir arada yaşam arzumuzun üzerine karabasan gibi çökmeye devam ediyor. Dinci gericiliğin, faşizmiz ve ırkçılığın toplumumuzu sürüklediği nefret bataklığına saplanmamak için tüm halkımızı eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve laik bir ülke için mücadele etmeye çağırıyoruz. Kimsenin düşünceleri, inançları ve yaşam tarzları nedeniyle katledilmediği, şiddete uğramadığı, dışlanmadığı aydınlık bir ülke istiyoruz!” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER