SARIALAN YAYLASI'NDA İŞLETMELER MÜHÜRLENDİ!

Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Master Planı kapsamında iş yerlerinin mühürlendiğini söyleyen Sarıalan Yaylası sakinleri, yaylalarının ranta açılacağı endişesi taşıyor. Yetkililerden planın içeriğine dair herhangi bir açıklama yapılmadığını belirten yayla sakinleri, 2021 yılının Şubat ayında Berat Albayrak, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Bolu Valisi Ahmet Ümit’in helikopterle bölgede keşif yaptığını iddia etti.

SARIALAN YAYLASI'NDA İŞLETMELER MÜHÜRLENDİ!

Haber:Ahin ASLAN

Bolu’da, uzun yıllardır üzerinde çalışılan Bolu Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Master Planı’nın hayata geçirilmesi çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 38 bin hektar alanın turizm merkezi haline getirilmesi amacıyla çalışmalar sürerken Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından projenin hayata geçirileceği alanlardan biri olduğu söylenen Sarıalan Yaylası mevkiinde 3 adet küçük ölçekli işletme Bolu Valiliği’nce mühürlendi.

CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu ve beraberindeki partililer Sarıalan Yaylası’nda pansiyonları kapatılan işletme sahipleri ve yayla sakinleri ile bir araya geldi. Tatlar Yaylası’nda köylülerle görüşen Türkoğlu, işletmesi mühürlenen vatandaşlarla birlikte basın açıklamasında bulundu.

“HÜKÜMETE YAKIN RANTÇILAR İÇİN HAZIRLANAN BİR TASLAK”
Açıklamada, master planının hükümete yakın isimler için hazırlanan bir taslak olduğunu belirten Türkoğlu, “Bu master planının Bolu için değil, Bolu’nun güzelliklerinden faydalanan sayısı 10’u geçmeyecek hükümete yakın rantçılar için hazırlanan bir taslak olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 30 yıldır Bolu’da yaşayan köylerinde doğmuş, atadan, dededen, nineden bu yaylalarda hakkı olan yurttaşlarımızın ruhsatı, yapı kayıt belgeleri olan küçük ölçekli işletmeleri mühürlendi. Biz bunun ranta dayalı planın ilk aşaması olduğuna inanıyoruz” dedi.

“BURALAR KİMLERE TAHSİS EDİLECEK?”
38 bin hektarlık alanın 310 tane Abant Gölü büyüklüğünde olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, imara açılan alan içerisinde 8 tane köy, Aladağ Göleti, Taşlıyayla Göleti, Seben’e Kıbrıscık’a ve Dörtdivan’a bağlı alanlar ve Bolu Karacasu’dan başlayan bir kısım olduğunu söyledi. Ayrıca 20 tanesi tescilli toplamda 60’a yakın yayla ve mera olduğunu kaydeden Türkoğlu, “Bu yayla ve meraların durumu ne olacak? Bu master planının içerisinde bunları nereye koyacaklar? Bolu’nun halkı, köylüsü mağdur edilecek mi? Buralar kimlere tahsis edilecek? İktidar, Bolulu yurttaşlarımızı sadece askeri ücretle çalışan insanlar olarak mı düşünüyor?”diyerek iktidara tepki gösterdi.

BERAT ALBAYRAK,KEŞİFTE BULUNDU İDDİASI!
İşyeri mühürlenen köylülerin, yapı kayıt, ruhsat gibi gerekli belgelerinin olduğunu belirten Türkoğlu, “Tesisler ruhsatsız olduğu için değil rant alanı içerisinde kaldığı için mühürlendi. Burada insanların söylediği bir iddia var. Berat Albayrak, 2021 şubat ayında buraya geliyor Turizm Bakanı ve Vali ile toplantı yapıyor. Ondan sonra helikopter ile burada biz gezinti oluyor. Bu bir iddia. Doğruluk payı var mı yok mu bilmiyorum. Ama arkasından böyle bir durum söz konusu oluyor” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL PROJESİ’NDEN DAHA BÜYÜK
AK Parti iktidarının yaylaları halkın, orta ve dar gelirlilerin giremeyeceği alanlara çevirmek istediğini vurgulayan Türkoğlu, 38 bin hektarlık alanın Kanal İstanbul projesinden daha büyük olduğunu ifade etti. Projeyi yakından takip edeceklerini belirten Türkoğlu, sözü işyeri mühürlenen Erol Çataklıoğlu’na bıraktı. Sarıalan Yaylası mevkiinde yaklaşık 23 yıldır pansiyon işletmeciliği yapan Erol Çataklıoğlu ise, 2009 yılında dönemin Bolu valisi Yener Rakıcıoğlu’nun desteği ile Kırsal Turizmi Kalkındırma Projesi kapsamında hayvancılık yapan kişilerin gelir düzeyinin yükselmesi amacıyla pansiyon açma izni verildiğine dikkat çekti.

“VERGİMİ ÖDEMEYİNCE TRAKTÖRÜME HACİZ KOYDULAR”
Bolu Valisi Ahmet Ümit’in master planı sonrasında işyerini mühürlediğini söyleyen Çataklıoğlu, “Bu alan içinde bir rant olduğunu düşünmekteyiz. 25 yıldır bizi görmeyen devlet şimdi mi görüyor? Bir plan hazırlanmış ama hiçbir açıklama yapılmamış. Biz bu master planı projesi içerisinde var mıyız, yok muyuz bilmiyoruz. Yöneticilerin bizi görmesini istiyoruz. Şuan ülkede ekonomik kriz var. Vicdanlı olan bir yönetim gelip de burada bir aile işletmesini mühürlemez. Vergimi ödeyemediğim zaman traktörüme haciz koydular. O zaman görünüyorduk da şimdi niye görünmüyoruz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

“BU PROJE HÜKÜMET PROJESİ”
Bir diğer yayla sakini Ümmiye Gören,  “Hazırlanan plan ile buralarda golf sahaları, futbol sahaları oluşturmayı düşünüyorlarmış. Bizim yaylamız mevcut haliyle zaten dört dörtlük bir turizm alanı. Yaylamızı golf sahası, futbol sahasına dönüştürdükleri takdirde hayvancılıkla uğraşan köylüyü süt taşıyan pozisyonundan çıkartıp çay taşıyan köylü durumuna getirirler. Yayladaki bin 500 ailenin zarar görmesine neden olurlar. Bu projenin devlet projesi değil, hükümet projesi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan 38 bin 848 hektarlık alanda yapılacak olan projelerle ilgili yetkililerden herhangi bir açıklama gelmezken yayla sakinleri, alanda yapılacak olan turizm merkezleri ve yaylalarının akıbeti hakkında açıklama bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 12:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail sezgin
İsmail sezgin - 7 ay Önce

Sarıalan yayla larını ranta açıp beton laştırmak insan lığa ihanet tir yayla lar doğal hali ile kalmalı ve hayvancılığın geliştirilmesi yönünde kullanılmalı

İsmail sezgin
İsmail sezgin - 7 ay Önce

Sarıalan yayla larını ranta açıp beton laştırmak insan lığa ihanet tir yayla lar doğal hali ile kalmalı ve hayvancılığın geliştirilmesi yönünde kullanılmalı

SIRADAKİ HABER