SEDAŞ'IN YÜZDE 50'LİK HİSSESİ SATILDI

SEDAŞ'ın yüzde 50'lik hissesini Torunlar Holding satın aldı. Torunlar Holding CEZ Grup'un yüzde 50'lik hisselerini devralarak şirkete resmen ortak oldu.

SEDAŞ'IN YÜZDE 50'LİK HİSSESİ SATILDI

Özelleştirme sonrası 2009 yılından itibaren Akkök-CEZ Konsorsiyumu olan AKCEZ tarafından işletilen SEDAŞ'ın Çek ortağı paylarını satarak Türkiye'den çekildi. Bünyesinde SEPAŞ'ı da bulunduran şirketin yüzde 50 hissesinin yeni sahibi Torunlar Grubu oldu.

4 İLDE DAĞITIM YAPIYOR
Düzce, Bolu, 
Sakarya ve Kocaeli’de elektrik dağıtım işini yapan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) 2008 yılında başlayan özelleştirme kapsamında 2009 yılında Akkök-CEZ Konsorsiyumu olan AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralındı.

Sonradan kurulan Sakarya Elektrik Pazarlama A.Ş. (SEPAŞ) ve SEPAŞ Akıllı Çözümler A.Ş'yi bünyesinde barındıran AKCEZ'in yüzde 50 ortağı Çekya firması ČEZ Group'un payını satarak Türkiye'den çekileceği uzun süredir konuşuluyordu.

Bünyesindeki Başkentgaz ile enerji sektöründe de faaliyet gösteren Torunlar Grubu geçtiğimiz nisan ayında, AKCEZ'deki ČEZ Group hisselerini almak üzere görüşmelere başlandığını Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) bildirmişti.

ANLAŞMA İMZALADILAR
Yapılan açıklamaya göre, Torunlar Grubu, hisse devrinin tamamlanması ile elektrik dağıtım hizmeti sunan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), elektrik satış hizmeti sunan Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Sepaş Enerji) ve tamamlayıcı ürün ve hizmetler sunan Sepaş Akıllı Çözümler A.Ş'yi bünyesinde bulunduran AKCEZ'de Akkök Holding'in eşit ortağı olarak yer alacak. Başkentgaz ile doğalgaz dağıtımı alanında faaliyet gösteren ve yaklaşık iki milyon aboneye hizmet götüren Torunlar Grubu, bu anlaşma ile elektrik dağıtım ve perakende sektöründeki ilk yatırımını da gerçekleştirmiş oldu.

BÜNYESİNDE ÜÇ FİRMA VAR
AKCEZ bünyesinde bulunan üç iştirak ile; Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce'de elektrik dağıtımı ve Türkiye genelinde elektrik enerjisi satışı alanlarında faaliyet gösteriyor. 2009 yılında özelleşen SEDAŞ, işletmesini üstlendiği 60 bin km'lik dağıtım ağı ile yaklaşık iki milyon aboneye elektrik dağıtımı hizmeti sunuyor. 2012 yılında elektrik dağıtım ve satış şirketlerinin ayrıştırılması sonucu kurulan Sepaş Enerji, Türkiye genelindeki yaklaşık iki milyon abonesine elektrik satışı gerçekleştiriyor. Sepaş Akıllı Çözümler A.Ş. ise enerji çözümleri ve danışmanlığı hizmetinin yanı sıra katma değerli ürün ve hizmetler sunuyor.

SATIŞ SÜRECİ BİR YILDIR DEVAM EDİYOR
Bir yılı aşkın süredir devam eden rekabetçi satış sürecinde Torunlar Grubu'na Kozikoğlu Finansal Danışmanlık, Gen Temizer Özer Avukatlık Ortaklığı ve Mensis Enerji, danışmanlık hizmeti verdi. Hisse devri ile ilgili süreç üst kurumların onayı ile tamamlanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Torunlar Enerji ve Başkentgaz İcra Kurulu Başkanı Emre Torun; "Başkentgaz ile doğalgaz dağıtım sektöründe edindiğimiz bilgi birikimi ve memnuniyet odaklı hizmet anlayışımızı bu ortaklık ile elektrik dağıtım sektörüne de taşımanın heyecanı içindeyiz. Türkiye'nin en büyük sanayi gruplarından biri olan Akkök Holding ile birlikte dağıtım bölgemizde sektörün hizmet standartlarını daha da yükseltecek ve yaklaşık iki milyon abonemize kesintisiz, güvenli ve yenilikçi hizmet anlayışımızla hizmet sunmaya devam edeceğiz" dedi.

Haber:T54

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2022, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER