SEDEF KABAŞ,TAHLİYE EDİLDİ

Gazeteci Sedef Kabaş'a 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla açılan davada karar çıktı. Mahkeme, Kabaş'a 2 yıl 4 ay hapis cezası vererek tahliyesine karar verdi.

SEDEF KABAŞ,TAHLİYE EDİLDİ

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında açılan davanın ilk duruşması 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, Kabaş’ın tahliyesine karar verdi.Duruşma Kabaş'ın ifadesiyle başladı.

“Mevcut iktidarın bana ve bize yaşattıklarına rağmen gerçekleri söylemeye devam edeceğim” diyerek savunmasına başlayan Kabaş,
“Yurtdışında aldığım eğitimlerden sonra kendi isteğiyle yurda dönmüş bir gazeteciyim. Hakkımda açılmış tek bir dava yok. Gazeteci olmak dışında bir eğitmen olarak öğrenciler yetiştirdim. Konferanslar vermiş, danışmanlık yapmış biriyim"dedi.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETMEDİM, ETMEM”
Kabaş, savunmasında AİHM'in ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarını örnek verirken “Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem, edilmesini de onaylamam. İktidarı gerekirse en ağır şekilde eleştiririm ve takdir edersiniz ki bunlar ifade özgürlüğü kapsamındadır ve bir gazetecinin görevidir” diye konuştu.

Kabaş ifadesinde şunları söyledi:

“Malum atasözünü kendimce yumuşatarak örnek verdim. Hakaret kastım olsa sözün orjinalini kullanırdım. Takvim gazetesi manşetten beni açıkça hedef göstererek ilk kurşun atıldı. Polisler gözaltına aldı ama çağırsalardı giderdim.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER