ŞEKER VE YAĞDAN SONRA KAHVE SATIŞLARINA KOTA!

Marketlerde şeker ve yağdan sonra şimdi de kahve satışlarına kota geldi.

ŞEKER VE YAĞDAN SONRA KAHVE SATIŞLARINA KOTA!

Market raflarında geçici süre şeker bulunamaması ile başlayan kriz, önce yağa şimdi de kahveye sıçradı.Bazı marketlerde şeker ve yağa getirilen sınırlı satıştan sonra şimdi de kahve satışları bir ya da iki adet ile sınırlandırıldı.

Sözcü'de yer alan habere göre Türkiye’nin en büyük kahve ithalatçılarından biri olan bir firmanın yetkilisi, market raflarına sirayet eden bu durumun, fabrikaların kahve üreticisi ülkelerden ürün tedariğinde yaşadığı zorluklardan kaynaklandığını anlattı.

Yetkili, “Eylülde gelmesi gereken kahveler bu ay itibarıyla gelmeye başladı. 3 ay içinde 500 ton gelmesi gereken kahvenin 100 tonu gelebildi. Yani gelen ürünler eksik, kotalı bir şekilde geliyor. Bu da bir silsileye yol açıyor. Fabrikalar alması gereken malın üçte birini alabilince bayilerin marketlere sattığı ürünler de üçte biri olabiliyor ve sonunda marketlerde ürün krizi yaşanıyor” dedi.

TEMEL SORUN KURAKLIK VE LOJİSTİK KRİZİ
Türkiye’de bilinen bir kahve perakendecisi markanın tedarikçisi olduğu fabrikada çalışan başka bir yetkili ise, marketlere uzanan bu sorunun temelinde, dünya genelinde yaşanan tarımsal kuraklığın ve lojistik krizinin olduğuna dikkat çekti.

Yetkili, şu değerlendirmede bulundu: “Kuraklık, kahve üreticisi ülkelerin üretimini ciddi şekilde düşürdü. Bunun üzerine bir de lojistik krizi halen çözülemedi. Kolombiya’dan Brezilya’dan ürün gelemiyor çünkü gemi yok.”

Türkiye pazarındaki büyük firmalardan birinin yetkilisi,mevcut sorunlardan dolayı kahve tedariğinde yaşanan sorunların üzerine bir de Türk lirasındaki ciddi kayıplara ilişkin “Fiyat listesini 3 gün önce dolar kuru 10 seviyelerindeyken güncellemiştim. Şimdi artık geçerliliğini kaybetti. Böyle giderse fiyat listesini günlük olarak güncellemek zorunda kalacağız” ifadelerine yer verdi.

Edinilen bilgiye göre, bir kilo Türk kahvesinin fabrikadan çıkış fiyatı sadece son 6 ayda yüzde 64’ten fazla zamlandı. 6 ay önce 70 lira olan bir kilo Türk kahvesinin fabrikadan çıkış fiyatı bu ay itibarıyla 115 TL’ye yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER