SES: ASİSTAN HEKİMLER UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANILIYOR!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Bolu Şubesi, 5 Nisan Asistan Hekimler Günü nedeniyle yayınladığı yazılı açıklamada, asistan hekimlerin ucuz iş gücü olarak kullanıldığını ve ağır şartlarda çalıştırıldıklarını ifade etti.

SES: ASİSTAN HEKİMLER UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANILIYOR!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Kevser Yongacı Pala, 5 Nisan Asistan Hekimler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

SES açıklamasında, asistan hekimlerin çalışma koşullarının ağırlığını hatırlatarak, sorunların çözülmesini talep etti. Asistan hekimlerin kimi dönemlerde 36 saat nöbet tuttuğu belirtilen açıklamada, “36 saate varan nöbetlerle kimi kliniklerde ayda 15’e varan nöbet tutan, iki güne bir evlerine sadece uyumaya gidebilen gencecik hekimlerin hevesleri de hayatları da kırılıyor, karartılıyor. İnsani olmayan bu koşullarda maalesef eğitim de olmuyor. Uzmanlık eğitiminde yeterli eğitim alamadan köle gibi çalıştırılan asistan hekimler bu düzene itiraz ettiklerinde ise mobinge uğrama kaygısı taşıyor” ifadelerine yer verildi.

“UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANILIYORLAR”
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sağlık emekçilerinin tüm ülkede yükselen hak taleplerine karşı “Giderlerse gitsinler, asistan doktorlarımızla biz bu yola devam ederiz” sözleri hatırlatılan açıklamada, iktidarın asistan hekimleri ucuz iş gücü olarak kullandığı söylendi. Açıklamada, iktidarın hekimlerin nöbet ertesi izinleri gasp ettiği belirtilerek, “Yönetmeliğe göre 3 günde 1’den daha sık nöbet yazılamaz denilmesine rağmen 36 saate varan nöbetler tutturulan ve nöbet ertesi izinleri gasp edilen, şiddete maruz bırakılan asistan hekimlerin çalışma koşulları ölüme sebep oluyor. Melike Erdem, Ece Ceyda Güdemek, Emre Bakırlı, Mustafa Yalçın ve Ankara Şehir Hastanesi’nde Kadın Doğum Kliniği’nde asistan hekim olarak çalışmakta iken nöbet ertesi geçirdiği kazada hayatını kaybeden Dr. Rümeysa Şen ve adını bile duyamadığımız pek çok can, hevesle, istekle başladıkları mesleklerinin henüz başında, hayatlarının baharında ölüme sürüklendiler” ifadelerine yer verildi.

TALEPLER
Yoğun çalışma koşulları nedeniyle pek çok asistan hekimin yurt dışına çıktığı hatırlatılan açıklamada hekimlerin talepleri ise söyle sıralandı:

  • İnsanca mesai saatleri
  • Nöbet ertesi izin hakkı
  • Nitelikli uzmanlık eğitimi
  • Hastanelerde can güvenliğinin sağlanması
  • Mobbing, baskı ve atamalarda güvenlik soruşturmaları vb. isimler adı altında baskıya son verilmesi
  • Performans sisteminin kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER