SES:KÜRESEL SAĞLIK İÇİN HEMŞİRELİĞE YATIRIM YAPIN!

12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulunan SES Bolu Şubesi,açıklamasında "Taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz”ifadelerine yer verdi.

SES:KÜRESEL SAĞLIK İÇİN HEMŞİRELİĞE YATIRIM YAPIN!

SES Bolu Şube Yönetim Kurulu,12 Mayıs Hemşireler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Hemşirelerin yaşadığı sorun ve taleplerine dile getiren Koçyiğit,” 12 Mayıs Hemşireler günü ve haftasında da mesleğimize sahip çıkıyor, taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz”dedi.

Şube adına açıklamada bulunan Serdar Koçyiğit,  hemşirelik mesleğinin birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen önemli bir meslek olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de ilk Hemşirelik Kanunu’nun 1954 yılında çıkarıldığını belirten Koçyiğit, “Bu Kanun değişik tarihlerde düzenlenmiş, son olarak ise 2011 yılında güncellenmiştir. Ancak hemşirelik meslek tanımı ve branşlaşma getirmesine rağmen meslek üzerindeki belirsizlikler devam etmektedir. Özellikle mali, özlük ve sosyal haklar verilmemiş, hemşirelik görev tanımı yapılmış olmasına rağmen bağımsız bir meslek haline gelmemiştir”ifadelerine yer verdi.

Covid-19 pandemisinin üzerlerindeki ağır yükü ve büyük etkilerinin hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez oluğunu açığa çıkardığını vurgulayan Koçyiğit, beklentilerini şöyle sıralayarak birlikte mücadele çağrısında bulundu:

1-Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin,

2-Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin,  

3- Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin, 

4- Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin,

5- Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin,

6- Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin,

7- Her işyerinde 7/24 hizmet veren, ücretsiz kreş sağlansın,

8-Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın,

9-Atamalarda liyakat esas alınsın, 

10-3600 ek göstergeleri verilsin ve kademeli olarak artırılsın,

11- Hemşire iş gücü planlaması yapılsın, çok sayıda değil nitelikli eğitim veren hemşirelik okulları açılsın.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER