SOL ÖRGÜTLER:BU KARANLIĞA SON VERECEĞİZ!

Gezi Davası'nda cuma günü başlayan karar duruşması bugün sona erdi. Mahkeme, tutuklu yargılanan Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karara sol parti ve örgütlerden tepki yağdı.

SOL ÖRGÜTLER:BU KARANLIĞA SON VERECEĞİZ!

17 kişinin yargılandığı Gezi Parkı davasında iş insanı Osman Kavala, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Davada diğer sanıklardan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'nin de 18'er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına ve tutuklanmalarına karar verildi. Sol parti ve örgütlerden karara tepki yağdı.

SOL PARTİ: YENİ BİR OHAL ALTINDA ÜLKENİN KADERİNE EL KOYMA GİRİŞİMİNİN BİR PARÇASIDIR
Karar sonrası SOL Parti’den yapılan açıklamada, "Gezi kararı, yeni bir OHAL altında ülkenin kaderine el koyma girişiminin bir parçasıdır. #Başaramayacaklar Gezi'nin birleşik ve dayanışmacı mücadele anlayışıyla bu karanlığa son vereceğiz. #ZorbalarKalmazGider #GeziyiSavunuyoruz arkadaşlarımızın yanındayız" ifadelerine yer verildi.

TKP: HALKIN DİRENME HAKKI MAHKUM EDİLEMEZ
Türkiye Komünist Partisi (TKP) Gezi davasında mahkemenin kararının geçersiz olduğunu belirterek "Halkın direnme hakkı mahkum edilemez!" açıklamasını yaptı.

Açıklamada "Haziran Direnişi bu uydurma kararı alındığı anda gayrimeşru ilan edecek kadar büyük ve haklı bir halk direnişidir. Mahkemenin Gezi davasında açıkladığı karar geçersizdir. AKP halka ve aydınlığa düşmandır! Halkın yağma, sömürü, işbirlikçilik ve gericiliğe karşı direnişi ise sonuna kadar meşrudur" denildi.

EMEP GENEL BAŞKANI AKDENİZ: TEK ADAM YÖNETİMİNİN NASIL BİR REJİM İNŞA ETTİĞİNİN RESMİDİR
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gezi davasında verilen haksız, dayanaksız ağır hapis cezaları ve arkadaşlarımız hakkında tutuklama kararı verilmesi, tek adam yönetiminin nasıl bir rejim inşa ettiğinin resmidir" dedi. Akdeniz, şöyle devam etti: "Emek ve demokrasi güçlerinin birleşmeme lüksü yok! Her yerde demokrasi için birlik."

TKH: GEZİ DİRENİŞİ YARGILANAMAZ
Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yapılan açıklamada ise, "Gezi Direnişi yargılanamaz!" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER