SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ:İŞÇİLERİN EN TEMEL HAKLARI GASP EDİLMİŞTİR!

SOL Parti Bolu İl Örgütü, Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikalarında oruç tutmayan işçilere yemek verilmediği iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, yaşanan ekonomik krizin asgari ücret ile çalışan Erpiliç ve Bolca Hindi işçilerini derinden sarstığı diğer yandan da fabrikalarda yaşanan yemek ve çay molası gibi en temel hakların engellenmesinin yaşam haklarına saldırı olduğu belirtildi.

SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ:İŞÇİLERİN EN TEMEL HAKLARI GASP EDİLMİŞTİR!

Haber:Ahin ASLAN

Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikasında Ramazan ayının başından itibaren işçilere yemek verilmediği öne sürüldü.
Aynı kişiye ait olan her iki fabrikada da işçiler, Ramazan ayının ilk gününden itibaren yemek ve mola hakkı ellerinden alındığını söyledi.

İddialara ilişkin sosyal medya hesabından yazılı bir açıklamada bulunan SOL Parti Bolu İl Örgütü,” Kötü çalışma koşullarının tavan yaptığı, 2 vardiyalı sistemde mesailer ile birlikte artan çalışma saatlerinin yanı sıra işçi arkadaşlarımızın herhangi bir iş güvencesinin ve sendikal haklarının da bulunmaması sömürü çarkının azgınlaşmasına da yol açmış durumdadır” ifadelerine yer verdi.

SOL Parti Bolu İl Örgütü tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle:

ERPİLİÇ VE BOLCA HİNDİ İŞÇİLERİNE YAPILAN KEYFİ UYGULAMALAR KABUL EDİLEMEZ!
Kurulduğu günden bu yana işçilerin emeği ile büyüyen, pandemi döneminde en kötü koşullarda bile servetine servet katmaya devam eden Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikalarında Razaman ayının başından bu yana oruç tutmayan işçi arkadaşlarımızın gündüz vardiyasında yemek ve çay molası hakkı gasp edilmiş durumda.

Yüzlerce işçiden gelen tepki üzerine yemek yerine sandviç verilse de çay molaları hala daha işçi arkadaşlarımızın elinden alınmaya devam edilmektedir. Bunun yanı sıra fabrika yönetimleri tarafından yine oruç tutmayan işçi arkadaşlarımızdan sağlık raporu da istenmektedir.

Kötü çalışma koşullarının tavan yaptığı, 2 vardiyalı sistemde mesailer ile birlikte artan çalışma saatlerinin yanı sıra işçi arkadaşlarımızın herhangi bir iş güvencesinin ve sendikal haklarının da bulunmaması sömürü çarkının azgınlaşmasına da yol açmış durumdadır.

İNSANCA YAŞAM HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ!

Bir yandan yaşanan ekonomik kriz asgari ücret ile çalışan Erpiliç ve Bolca Hindi işçilerini derinden sarsarken diğer yandan da fabrikalarda yaşanan yemek ve çay molası gibi en temel hakların engellenmesi yaşam haklarına saldırıdır.

İşverenin en temel hakları bile gasp etmesi ancak tüm emekçilerin birliğiyle bertaraf edilebilir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER