SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ:ZAMLAR GERİ ALINMALI

SOL Parti Bolu İl Örgütü, yayımladığı yazılı açıklama ile elektrik ve doğalgaz zamlarına tepki göstererek, elektrik ve doğalgaz zamlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenleri 5 madde ile sıraladı.

SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ:ZAMLAR GERİ ALINMALI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını bildirdi. BOTAŞ ise, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 20,4, küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 47,6, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 50,8 ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatında yüzde 49,5 oranında artış yapıldığını açıkladı.

SOL Parti Bolu İl Örgütü, elektrik ve doğalgaza gelen zamlara tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından yazılı açıklama yayımlayan SOL Parti İl Örgütü, yeni zamlarla enerjiye erişmenin imkansız hale geldiğini ve borç nedeniyle yurttaşların elektrik ve doğalgazdan yoksun kalmaması gerektiğine dikkat çekti.

"EMEKÇİ HALK,ZAMLAR ALTINDA İNİM İNİM İNLETİLİYOR"
Türkiye’nin ekonomik krizden çıkmak için öncelikle AKP iktidarından kurtulmak zorunda olduğu kaydedilen açıklamada,AKP ekonomi politikalarıyla yoksullardan zenginlere büyük bir servet transferi gerçekleştiriyor. Mega şirketler büyük kar oranlarına ulaşırken emekçi halk zamlar altında inim inim inletiliyor” ifadeleri kullanıldı.

5 MADDELİK ÇÖZÜM
Krizden halkçı bir çıkış mümkündür ve zorunludur. SOL Parti, aşağıdaki mücadele hedefleri doğrultusunda bunun için mücadele edecektir”  denilerek 5 maddede yapılması gerekenlerin sıralandığı açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Doğalgaz ve elektriğe yapılan yeni zamlarla enerjiye erişmek de imkansız hale geliyor. Gıdadan barınmaya, ulaşımdan eğitim ve sağlığa en temel insani ihtiyaçlar dahi karşılanamıyor.Ancak bu da tek başına yeterli değildir! Bu piyasacı, sermaye yanlısı, zenginleri koruyan ekonomi politikaları terk edilmelidir.

 1- Zamlar geri alınmalı, borç nedeniyle kimse elektrik ve doğalgazdan yoksun kalmamalıdır. Asgari ücretin yüzde 10’una kadar faturalar kamu bütçesinden karşılanmalıdır. İnternet parasız olmalıdır. Enerji şirketleri başta gelmek üzere özelleştirilen tüm iletişim ve enerji üretim ve dağıtım yapısı kamulaştırılmalıdır.

2- Eğitim ve sağlık bir haktır, devlet eliyle herkese eşit, ücretsiz ve nitelikli olarak sunulmalıdır. Servet biriktirme aracına dönüşmüş özel okul ve özel hastaneler kamulaştırılmalıdır.  

3-Barınma haktır, devlet tüm öğrencilerin barınma sorununu ücretsiz olarak çözmelidir. Bunun için kamu kaynaklarıyla büyütülmüş tüm tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılmalıdır. Gençlerin KYK borçları silinmeli, icralar durdurulmalı ve ücretsiz eğitimin parçası olarak karşılıksız burs verilmelidir.

4- Herkese yurttaşlık temel geliri ödenmelidir. Her kişiye ülkenin yurttaşı, toplumsal varlıkların paydaşı olması sıfatıyla bütçeden yurttaşlık temel geliri ödenmelidir.  

5-Halkın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kademeli olarak servet vergisi uygulanmalıdır. Emekçilerin ödediği dolaylı vergilerin payı azaltılmalı, yıllardır yoksulların cebinden zenginlerin kasasına yapılan servet transferi sona erdirilerek servet vergisi hayata geçirilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2022, 20:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Güldemir
Hasan Güldemir - 1 yıl Önce

Katılıyorum

SIRADAKİ HABER