SOL PARTİ,BOLU'DA 1 MAYIS SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

SOL Parti Bolu Emek Çalışma Grubu, işçilerin ve emekçileri 1Mayıs’ta “Zamlara, hayat pahalılığına, yoksulluğa, baskıya, adaletsizliğe, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı” alanları doldurma çağrısında bulundu.

SOL PARTİ,BOLU'DA 1 MAYIS SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Özel Haber:Ahin ASLAN

SOL Parti Bolu Emek Çalışma Grubu,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bolu’da gerçekleştirilen çalışmaları hakkında bilgi vererek işçileri ve emekçileri, güvencesiz çalışma koşulları, eşitsizlik ve sömürüye karşı taleplerini haykırmak için 1 Mayıs’ta İzzet Baysal Anıtı önünde toplanma çağrısında bulundu.


“İŞÇİLER KATLEDİLİYOR”
1 Mayıs 2022’yi AKP iktidarının emekçi halklar üzerinde baskılarını yoğunlaştırdığı, kendi iktidarını korumak için elinden geleni yaptığını ve en önemlisi de yoğun bir ekonomik kriz atmosferinde karşıladıklarını belirten Emek ve Çalışma Grubu’ndan Özgün Hasıl, “Yine milyonlarca emekçi; iş güvenliğinden yoksun, adına asgari dedikleri açlık ücretine mahkum edilmiş durumda. Daha dün Tuzla’da bir süre önce mühürlenen ama denetimsizlik sonucu üretime devam eden bir boya fabrikasında 3 işçi arkadaşımızı iş cinayetinde kaybettik. Her gün Türkiye’nin farklı illerinde, farklı iş kollarından işçiler katlediliyor” dedi.

SOL PARTİ’NİN YER ALACAĞI İLK 1 MAYIS OLACAK
SOL Parti’nin kitlesel olarak meydanlarda yer alacağını ilk 1 Mayıs olacağını söyleyen Hasıl, “Böyle bir süreç ile 2022 1 Mayıs’ını karşılıyoruz. Pandemi nedeniyle son 2 yıldır kutlanamayan 1 Mayıs,  bu sene işçilerin ve emekçilerin taleplerini daha gür bir sesle haykırmak için alanları dolduracak bir 1 Mayıs olacaktır. Bunun yanı sıra partimizin de meydanlarda kitlesel olarak yer alacağı ilk 1 Mayıs olması da bizler için önemli bir noktadadır” diye konuştu.

SOL Parti Bolu Emek Çalışma Grubu’nun 1 Mayıs çalışmaları hakkında bilgi veren Özer Çetinkaya, gelenekselleşmiş piknik ile 1 Mayıs hazırlıklarına başladıklarını ardından 1 Mayıs çağrı bildirilerinin İzzet Baysal Caddesi’nde Bolu halkına ulaştırıldığını belirtti.

“İKTİDARIN,EMEKÇİLERE İNSANCA BİR YAŞAM SUNAMAYACAĞI AÇIKTIR”
Mevcut iktidarın işçi ve emekçiler için insanca bir yaşam sunamayacağını ifade eden Çetinkaya, “Tabi ki bu faaliyetimiz sadece bildiri dağıtarak değil birçok kişiyle de bire bir sohbetler de gerçekleştirerek devam etti. Mevcut iktidarın artık biz işçilere ve emekçilere insanca bir yaşam sunamayacağı çok açıktır. Bunu da gerek standımıza gelerek konuştuğumuz Bolu halkından gerekse de gözlemlerimizden rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Stant ve bildiri dağıtımını 3 gün etkili bir şekilde gerçekleştirdikten sonra yine 1 Mayıs bildirilerimizi Karaçayır, Aktaş, Gölyüzü, Bahçelievler, Karamanlı ve Tabaklar Mahallelerinde ev ev gezerek Bolu halkına 1 Mayıs çağrılarımızı ulaştırdık” şeklinde konuştu.

“EMEKÇİNİN SESİ İŞÇİ BÜLTENİNİ ULAŞTIRDIK”
1 Mayıs çalışmaları kapsamında Emekçinin Sesi bülteninin işçi ve emekçilere ulaştırıldığını vurgulayan Çetinkaya, “1 Mayıs’ın öznesi işçi ve emekçilere, işçi duraklarında da partimizin işçi sınıfı çalışmasının ürünü olan, içeriğinde Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerden işçilerin mektubu olan Emekçinin Sesi işçi bültenini ulaştırdık.Yine Emekçinin Sesi işçi bültenimizi Organize Sanayi Bölgesinde(OSB) bir dizi fabrikada vardiya değişimi esnasında yüzlerce işçiye ulaştırdık. Yine bülten dağıtımı esnasında birçok işçi ile işçi sınıfının güncel sorunları üzerine sohbetler gerçekleştirdik” diyerek Bolu’da etkili ve 1 Mayıs’ın öznesine bağlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

“ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILSIN”
1 Mayıs’a saatler kala tüm Bolu halkına, işçilere ve emekçilere çağrıda bulunan Çetinkaya, son olarak şunları söyledi:

“Buradan bir kez daha sizin vesileniz ile tüm Bolu halkını, işçileri ve emekçileri 1 Mayıs’ta saat 12.00’de İzzet Baysal Anıtı önünde SOL Parti kortejine katılmaya, işçilerin ve emekçilerin taleplerini beraber haykırmaya çağırıyoruz. Tüm ücretlere her ay gerçek enflasyon oranında zam yapılsın!İşten atmalar yasaklansın!İş saatleri azaltılsın, herkese güvenceli iş sağlansın!Özelleştirilen tüm kuruluşlar bedelsiz şekilde yeniden kamulaştırılsın!Örgütlenmenin önündeki tüm engeller kaldırılsın! YAŞASIN 1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ!”

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 13:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
1mai
1mai - 2 yıl Önce

Kutluyorum , emeğin geçen bütün arkadaşları.

Emek ve Dayanışma gününde bütün her yerde SOL’un sesini daha fazla yükseltmeye.

Sol Emektir, Bağımsızlıktır.

SIRADAKİ HABER