SOL PARTİ:EMPERYALİZME KARŞI KÜBA'NIN, DEVRİMİN VE SOSYALİZMİN YANINDAYIZ!

Küba’daki hükümet karşıtı ABD destekli gösteriler hakkında açıklama yapan SOL Parti, “Küba’ya askeri bir müdahaleyi meşrulaştırmak için CIA eliyle örgütlenen protestolar karşısında Küba halkı devrime direnç ve inatla sahip çıkacaktır” dedi.

SOL PARTİ:EMPERYALİZME KARŞI KÜBA'NIN, DEVRİMİN VE SOSYALİZMİN YANINDAYIZ!

Küba’da ABD ambargosu ve Covid-19 salgını ile ağırlaşan ekonomik sorunlar ardından dün gerçekleştirilen ABD destekli hükümet karşıtı gösteriler hakkında SOL Parti’den açıklama geldi.

"YAŞASIN DEVRİM YAŞASIN KÜBA"

“Emperyalizm Yine Yenilecek, Küba Yine Kazanacak, Yaşasın DEVRİM Yaşasın KÜBA” başlıklı açıklamasında SOL Parti, Küba’nın içinde bulunduğu ekonomik koşulların nedenlerine dikkat çekerek, “Bunun bir sebebi tüm dünyada yaşanan COVID-19 salgınıysa diğer bir sebebi de giderek yoğunlaşan Amerikan ablukasıdır…” dedi. SOL Parti açıklamasında “Küba’ya askeri bir müdahaleyi meşrulaştırmak için CIA eliyle örgütlenen protestolar karşısında Küba halkı devrime direnç ve inatla sahip çıkacaktır!” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şöyle:
Küba’da, 1993 senesindeki kadar yıkıcı olmasa da bir enerji, gıda ve tıbbi malzeme yetersizliği yaşanıyor. Geçen yıl, yüzde 10,6’sı turizme dayalı olan Küba’ya gelen yabancı turist sayısı yüzde 75 azalmış, ülke ihracatı yüzde 40 gerilemiş, akabinde Küba ekonomisi yüzde 11 küçülmüştü. Bunun bir sebebi tüm dünyada yaşanan COVID-19 salgınıysa diğer bir sebebi de giderek yoğunlaşan Amerikan ablukasıdır…

60 senedir Küba’ya sistematik bir şekilde ambargo uygulayan Amerikan hükümeti, Trump’ın “azami baskı” politikası çerçevesinde 40 yeni yaptırım getirdi. Bunların arasında Küba’ya yük getiren gemilerin altı ay içinde Amerika’daki limanlara yanaşamaması gibi Küba’nın tüm dünyayla olan ekonomik bağlarını koparmaya yönelik insanlık dışı maddeler de var. Kendi COVID-19 aşısını geliştirebilecek biyoteknolojiye sahip Küba’nın şırınga ithal etmesinin emperyalist Amerika tarafından engellenmesi zorbalıktan başka bir şey değildir.

Artan kısıtlamaların müsebbipleri Donald Trump ve Küba şahini Mike Pompeo olsa da Joe Biden’ın bu konuda aynı çizgiye sürdürdüğü gün gibi ortadadır.

Küba’ya askeri bir müdahaleyi meşrulaştırmak için CIA eliyle örgütlenen protestolar karşısında Küba halkı devrime direnç ve inatla sahip çıkacaktır! Emperyalizme ve CIA destekli işbirlikçilere karşı Küba’nın, devrimin ve sosyalizmin yanındayız.

#VivaCuba

#VivaLaRevolucion

#VivaElSocialismo

#LaLuchaContinua

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER