SOL PARTİ:SOMA’DA ADALET YERİN YÜZLERCE METRE ALTINDA GÖMÜLÜ KALMIŞTIR!

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın 8. Yılı nedeniyle basın açıklaması düzenleyen SOL Parti Bolu İl Örgütü, “Aradan geçen 8 yıla rağmen ne hayatını kaybeden 301 maden işçisini unuttuk ne de işçi düşmanı AKP hükümetinin yaptıklarını” dedi.

SOL PARTİ:SOMA’DA ADALET YERİN YÜZLERCE METRE ALTINDA GÖMÜLÜ KALMIŞTIR!

Haber:Ahin ASLAN

SOL Parti Bolu İl Örgütü, Soma Katliamı’nın 8. yılı dolayısıyla basın il binasında basın açıklaması yaparak, “Katliamın göz göre göre geldiği, kaza öncesinde işçilerin hiçbir uyarısının sermayenin daha fazla kâr hırsı sonucu dikkate alınmayıp, üretime devam edilmesi katliamın göz göre göre geldiğinin göstergesidir” ifadesini kullandı.


İŞÇİ TEKMELEYEN YERKEL TİCARET ATAŞESİ OLARAK ATANDI!
İl örgütü adına açıklamayı SOL Parti Bolu İl Başkanı Dilara Kurtuluş okudu. Açıklamasında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın, faciadan bir gün sonra yaptığı açıklamada “Bu işin fıtratında bu var” diyerek yaşananları normalleştirmeye çalıştığını söyleyen Kurtuluş, “Yine dönemin Başbakan Özel Kalem Müdürü Yusuf Yerkel Soma’da Tayyip Erdoğan’ı protesto eden bir işçi yakınını yerdeyken tekmelemiş, ödül olarak ise Almanya’ya ticaret ataşesi olarak atanmıştır” diye konuştu.

“Soma katliamından bu yana bu ülkede işçi sınıfı lehine hiçbir şey değişmedi” diyen Kurtuluş  açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Bundan tam sekiz yıl önce bu ülkede en büyük işçi katliamı yaşandı.Her birinin ailesi, yaşam hikâyesi olan 301 işçi kardeşimiz, sermaye daha fazla kazansın diye ekmek parası için yaşamlarından oldular. Soma yüreklerimizde ateşi sönmemiş, kapanmamış bir yaradır.

O günden bu yana süren davalarda bilim insanları ve avukatlar tarafından işvereninden devletin ilgili kurumlarına kadar maden ocağı içerisindeki kusurlara göz yuman herkesin kusuru yapılan sunumlar ile ayrıntılı şekilde ortaya konuldu.

Yıllarca süren duruşmalar sonrasında katliamın meydana geldiği Soma Kömür İşletmeleri maden ocağı sahibi Can Gürkan tüm kusurlarına rağmen 2020 yılında infaz düzenlemesinden yararlanarak serbest bırakılmıştı. Yapılan itirazlar sonrasında ise Yargıtay tarafından Can Gürkan’a 2 yıl 6 ay daha hapis cezası verilmiştir. Böylelikle şirket sahibi, olayın baş sorumlusu, hayatını kaybeden her bir madenci için sadece 8 gün hapis yatmış olacaktır! Soma’da adalet yerin yüzlerce metre altında gömülü kalmıştır.

Soma katliamından bu yana bu ülkede işçi sınıfı lehine hiçbir şey değişmedi. Aksine Soma’dan sonra Ermenek’te, Şirvan’da, Zonguldak’ta ve daha birçok yerde onlarca maden işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Soma’nın hesabı; üretenlerin yönettiği, adaletli bir düzen kurmak için örgütlü harekete geçtiğimizde kapanacaktır. Bu hesabı kapatmak, Soma’da ve tüm iş cinayetlerinde yitirdiğimiz canların çocuklarına güzel, aydınlık bir ülke bırakma kavgasıyla mümkündür. İşçi sınıfının ve emekçi halkın örgütlü mücadelesi aynı zamanda Soma’nın hesabını sorma mücadelesidir.

Soma katliamında yitirdiklerimizi bir kez daha anıyor, onları unutmayacağımızı beyan ediyoruz.Madenler cehennem, işçiler köle kalmasın diye,bu kanlı sömürü düzeni son bulsun diye SOMA’YI UNUTMA, UNUTTURMA!”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER