SOL VE DEMOKRATİK GÜÇLERDEN AÇIKLAMA

Mayfa-devlet- siyaset ilişkine dair Bolu’da açıklama yapan sol ve demokratik güçler mücadele vurgusu yaptı. SOL Parti, HDP, EMEP, Halkevleri, ve TKP tarafından yapılan ortak açıklamada, "Türkiye halklarına karşı tarihsel sorumluluğumuzla sesleniyor ve bu kirli ittifaktan kurtularak herkesi yaşanabilir bir ülke için seferber olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi.

SOL VE DEMOKRATİK GÜÇLERDEN AÇIKLAMA

Türkiye'nin gündeminde günlerdir suç örgütü lideri Sedat Peker’in çektiği videolar ve ortaya dökülen kirli ilişkiler var. Son günlerde yeniden siyasetin ana gündem maddesi olan mayfa-devlet- siyaset ilişkine dair Bolu SOL Parti, Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) ortak bir açıklama yaptı.

FAİLİ BELLİ CİNAYETLER BİRER BİRER İFŞA OLMAKTADIR!
İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelen sol ve demokratik güçler adına açıklamayı okuyan SOL Parti İl Başkanı Dilara Kurtuluş, “Türkiye halkları, devlet-siyaset-mafya ortaklığında işlenen suçların ortalığa saçılmasına bir kez daha tanık olmaktadır. Çıkar ilişkilerinden kaynaklı çelişkiler sonucunda, Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yolsuzluk ve uyuşturucu ticareti, yargısız infaz ve faili belli cinayetler birer birer ifşa olmaktadır” dedi.

TACİZ, TECAVÜZ, YOLSUZLUK, ÜLKEYİ YÖNETENLER İÇİN KURAL HALİNE GELMİŞTİR!
Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen tasfiye edildiğini ifade eden Kurtuluş, “Siyasi cinayetlerden dünyanın her tarafına uzanan uyuşturucu ve benzeri kirli ticaret ağlarına, telaffuzu güç rakamlara ulaşan yolsuzluk çarkına ilişkin ifşalar, bu ifşalar karşısında söylenen yalanlar, suskunlukla geçiştirme ve üzerini örtme çabaları devletin kurumlarıyla içinde, hatta merkezinde bulunduğu bir suç örgütlenmesiyle karşı karşıya olduğumuzu tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen tasfiye edilmesi, Kürt sorununda çözümsüzlük, çıkar çetelerinin halklara karşı işlediği suçlar, kamu kaynaklarının, yeraltı ve yerüstü varlıkların, doğanın talanı ve yerli, yabancı tekellerin yağmasına kalkan olma, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri, yolsuzluk ve rüşvet bu ülkeyi yönetenler açısından istisna değil kural haline gelmiştir” diye konuştu.

TOPLUMSAL DÜZEN DEĞİŞMEDEN TÜRKİYE HALKLARI NEFES ALAMAYACAKTIR
“Siyasi çıkarları için milliyetçiliği örtü olarak kullananlar, emekçilerin alın terine ve halkların geleceğine el koymayı meşrulaştırmaya çalışmaktadır” diyen Kurtuluş, “Bu tür kirli ittifaklar, talan, ölüm ve gasp düzeni siyasallaşmış yargı ve iktidara bağlı işleyen hukuk sistemi tarafından bizzat korunmakta ve kollanmaktadır. Bu ittifakları var eden siyasi, iktisadi ve toplumsal düzen değişmeden Türkiye halkları nefes alamayacaktır. Bu suçlular ittifakı ile mücadele etmek; emekçiler için ekmek ve iş, kadınlar için yaşam, gençler için gelecek, Kürtler ve Aleviler için eşit haklarla yaşam mücadelesidir. Çetelerin, tarikatların, soyguncuların, yağmacıların zorba iktidarına karşı mücadele etmek sadece geçmiş ve günümüzün değil geleceğimize sahip çıkmanın da gereğidir” şeklinde konuştu.

SİYASET, MAFYA VE SERMAYE ÜÇGENİNDE İŞLENEN TÜM KİRLİ SUÇLAR AÇIĞA ÇIKARILMALIDIR!
Halka karşı işlenen suçların tüm faillerinin siyaset, sermaye ve mafya üçgeninde girilen tüm gizli ve kirli ilişkiler açığa çıkarılması gerektiğini vurgulayan Kurtuluş, “Bizler bu ülkenin emekten, ezilenlerden, yoksullardan, dışlanmaya çalışılan kesimlerinden yana olan güçler olarak bu kirli ittifaka karşı ortak mücadele etmeye çağrısı yapıyoruz. Halka karşı işlenen suçların tüm failleri ile siyaset, sermaye ve mafya üçgeninde girilen tüm gizli ve kirli ilişkiler açığa çıkarılmalı, sorumlular halkın önünde hesap vermelidir. Siyasi egemenliğini bu baskı, terör ve yolsuzluk mekanizmasının üzerine kuran iktidarın, ortaya dökülen bu muazzam suçların hesabını kendiliğinden vermeyeceğini biliyoruz. Türkiye işçi sınıfı, emekçileri ve halk güçleri olarak örgütlü bir güçle hesap sormazsak ve sorumluların cezalandırılmasını sağlayamazsak iktidar çarkı bu çamurun içinden çıkmayı becerebilecektir” ifadelerini kullandı.

“SESİMİZİ YÜKSELTMELİ, İTİRAZLARIMIZI BÜYÜTEREK ÖRGÜTLEMELİYİZ”
“Herkesi yaşanabilir bir ülke için seferber olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” diyen Kurtuluş, son olarak şunları söyledi: “Yargının gözlerini kapadığı bu talan düzenine karşı toplumsal itirazı, mücadeleyi büyütmek ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için Türkiye halkları başta olmak üzere siyasi partilere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine ve toplumsal kesimlere çağrı yapıyoruz: Sesimizi yükseltmeli, itirazlarımızı büyüterek örgütlemeliyiz. Türkiye halklarına karşı tarihsel sorumluluğumuzla sesleniyor ve bu kirli ittifaktan kurtularak herkesi yaşanabilir bir ülke için seferber olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER