SOSYALİST PARTİLERDEN 6 MAYIS MESAJI

68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın, Ulucanlar Cezaevi’nde 6 Mayıs 1972’de idam edilmesinin 51’inci yılında EMEP, SOL PARTİ ve TKP Bolu İl Örgütleri anma mesajı yayımladı.

SOSYALİST PARTİLERDEN 6 MAYIS MESAJI

68 Kuşağı’nın önde gelen isimlerinden ve “Üç fidan” olarak anılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. Üç fidanın ölümlerinin üzerinden 51 yıl geçmiş olmasına karşın Üç Fidan’ın mücadelesi bugüne ve geleceğe ışık tutmaya devam ediyor.

EMEP: TEK ADAM REJİMİNE KARŞI, DENİZLERİN YOLUNDA

Emek Partisi Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş yayımladığı mesajda “Denizler bugün sağ olsaydılar onların antiemperyalist mücadelesinin hedefinde; bugün beşli çete başta olmak üzere halkın birikimini yandaş tekellerin hizmetine sunan, kendi çeperini zengin eden, kamu kaynaklarını yerli yabancı tekellere özelleştiren, ormanları, dereleri, kentleri şirketlerin emrine amade hale getiren, nihayet ülkeyi bir şirket gibi yöneten ve kendisi de bizzat Afrika, Türki Cumhuriyetler vb. yerlere sermaye transferi yapan ama halkı patates soğana muhtaç bırakan iktidara karşı vereceklerdi. Yine sağ olsalardı; NATO’ya ABD’nin her köşeye kondurduğu üslerine, Türkiye’nin toprak kazanmaya dönüşen sınır ötesi harekâtlarına karşı çıkacaklardı. Denizler bugün sağ olsalardı sınıfsız sömürüsüz bir dünya için mücadele etmeye devam edeceklerdi. Denizlerin başlattığı mücadelenin ateşi hala yanıyor, yanacak. 14 Mayıs seçimleri bu çok yönlü ve kapsamlı mücadelenin bir parçasıdır. Tek adam rejimini sona erdirecek hamle milyonlarca Denizlerden gelecek. Birleşe birleşe kazanacağız. Biz kazanacağız, emekçiler kazanacak.” ifadelerini kullandı.

SOL PARTİ: 14 MAYIS'TA İŞBİRLİKÇİLER GİDECEK

SOL Parti Bolu İl Başkanı Özgün Hasıl “68'de ülkemizi saran bağımsızlık mücadelesi 68 kuşağından günümüze kadar durmadan devam ediyor. Deniz'ler, Mahir'ler, Ulaş'lar, Fikri Sönmez'ler, bu ülkenin bağımsız olması için, bu halkın daha iyi şartlarda yaşaması için seve seve canlarını verdiler. Bu ülkeyi karşılıksız sevdiler. Onların egemenlere karşı ortaya koyduğu mücadele bugün hâlâ yolumuzu aydınlatıyor.

Bugün bir tarafta 6. Filo’ya geçit vermeyenlerin tarihi diğer tarafta ise 21 yıllık iktidarı boyunca 6. Filo’ya secde eden siyasal İslamcıların bütün kötülükleriyle birlikte işbirlikçilik tarihi vardır. 21 yılda ülkenin kaynaklarını emperyalist tekellere peşkeş çekip, Cumhuriyet'in birikimlerini tek tek satarak ülkeye büyük bir ihanet içinde oldular. ABD güdümlü savaşlara gönüllü yazılıp, çihatçı çetelerle omuz omuza verip ülkemizi Ortodoğu'nun etnık-mezhepsel çatışma karanlığına çektiler. Gün bu işbirlikçi iktidarı gönderme günüdür. 21 yıllık karanlığın son haftanızdayız, 14 Mayıs günü ülkemizin yurtsever aydınlık insanları, gençleri, kadınları, ezilen emekçi çoğunluğu olarak birleşip bu devranı kapatıyoruz. Biz, 21 yıldır bu iktidara direnen devrimcileriz, arkamızda bugün yolunda yürüdüğümüz Deniz'lerin, İbo'ların, Mahir'lerin onurlu mücadele tarihi var. 14 Mayıs'ta işbirlikçiler gidecek, 15 Mayıs sabahı bağımsızlık ve özgürlük için birleşerek mücadelemiz sürecek.” şeklinde konuştu.

TKP: DENİZLERİN DAVASI BİZİM DAVAMIZDIR

Türkiye Komünist Partisi Bolu İl Başkanı Davud Ergün “Bundan 51 yıl önce bu kirli düzenin kirli kuklaları suçlarına bir suç daha ekledi: Denizler hakkında aldıkları idam kararını infaz ettiler. Denizler, bir davaları olduğu için asıldı. Bu düzen bir davası olan gençleri sevmez. Kini olmalıdır, dini olmalıdır ama aklıyla, yüreğiyle yürüttüğü bir davası olmamalıdır. Böyle isterler. Ama davası olmayanların geleceği de olmaz.

Bu toprakların büyük gerçeği budur: Çıkarcı, bencil, boyun eğen insanlarla ileriye gidilemez, böyleleri ancak geriye gidişin mimarları olabilirler. Öyle de olmuştur.

Denizlerin davası, bizim davamızdır. İleri giden bir memleket için verilen mücadeleye kendini adamak, onlardan öğrendiğimiz şeydir. Bundan 51 yıl önce yaşamlarına son verilen üç devrimci genci saygıyla anıyoruz. Denizleri bitmeyen bir ülkede yaşamanın, yeni Denizleri yoldaş edinmenin onuruyla. Adlarını ve davalarını Sosyalist Türkiye'de yaşatacağız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2023, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER