SOSYALİST PARTİLERDEN RUSYA AÇIKLAMASI

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyon başlatmasına ilişkin SOL Parti,TKP, Emek Partisi Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş ve SOL Parti Mudurnu İlçe Başkanı Sinan Cantürk açıklamalarda bulundu.

SOSYALİST PARTİLERDEN RUSYA AÇIKLAMASI

SOL Parti,TKP, Emek Partisi Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş ve SOL Parti Mudurnu İlçe Başkanı Sinan Cantürk,Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyon başlatmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

SOL Parti, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri operasyon başlatmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Dünya bir kez daha emperyalist emeller peşinde, ekonomik çıkarlar uğruna, büyük devlet iddialarını kanıtlamak hevesiyle korkunç bir savaşın eşiğinde",SOL Parti Mudurnu İlçe Başkanı Sinan Cantürk, "Savaş Emekçi halklar için yoksulluk, işsizlik ve ölüm demektir",Emek Partisi Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, "Emperyalist savaş ölümün yanında açlık, yoksulluk, göçler ve kitlesel işsizlik de demektir", TKP ise,"Emperyalist savaşlara, NATO’ya ve planlarına, kapitalist barbarlığa karşı ve sosyalist-komünist bir toplum için yürüttüğümüz ortak mücadelemizi sağlamlaştırıyoruz"dedi.

SOL PARTİ:AKP İKTİDARI EMPERYALİST MÜDAHALENİN PARÇASI OLMA HEVESİNDE
SOL Parti'den yapılan açıklamada şunlara değinildi:

"2014’te Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı gözetiminde imzalanan Minsk Protokolü çözüm için elverişli çerçeveyi sunuyor. Tüm taraflar bu protokole sadık kalacağını ilan etmelidir. Karşılıklı uygulanarak ekonomik yaptırımlar, Ukrayna halkına daha fazla ekonomik darbe vuracağı gibi, Rusya’ya da Almanya ve Fransa dahil AB ülkelerine de büyük maliyetler getirecektir. Bu felaketten bir an önce dönülmelidir.Emperyalizm bir kez daha dünya halklarına acılar yaşatıyor, büyük güçler arasındaki çekişme insanlığa ağır bedeller ödetiyor. AKP iktidarı emperyalist müdahalenin parçası olma hevesinden, ABD ve NATO’nun dümen suyunda ülkeyi yeni felaketlere götürecek her tür hamleden vazgeçmelidir. SOL Parti anti emperyalist, savaş karşıtı tutumuyla Ukrayna’da ve bölgede kan dökülmesini önlemek, savaş karşıtlarını seferber etmek için bütün gücüyle mücadele edecektir."

ÇELİKBAŞ:"EMPERYALİST SAVAŞA HAYIR!"
Emperyalist savaş ve işgalin büyüme olasılığı olduğunu vurgulayan Çelikbaş, "Bir yanda ABD, İngiltere yönetimleri ve NATO, diğer yanda Rusya ve onu destekleyen Çin emperyalist hükümetleri; halkların boğazlaşmasına yol açan savaş politikalarını adım adım inşa etmektedir. AKP iktidar savaş maceraları konusunda tescillidir. AKP hükümetinin Ortadoğu ve Suriye politikası bunun örneğidir. Bunun karşısında barışın teminatı, işçi sınıfı ve halkımızın yükselteceği barış mücadelesi olacaktır. Tırmanan gerilim ve savaş karşısında Türkiye’nin güvencesi NATO olamaz. NATO emperyalist bir savaş örgütüdür. Türkiye NATO’dan çıkmalı, emperyalist savaşlarda Türkiye’yi taraf yapan tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.Emperyalist savaş ölümün yanında açlık, yoksulluk, göçler ve kitlesel işsizlik de demektir. Uluslararası işçi sınıfı ve halklar bu nedenle barış için ayağa kalkmalıdır. Emek Partisi, bütün işçileri ve halkımızı emperyalist savaşa karşı tutum almaya çağırmaktadır.Emperyalistler bölgeden elini çekmelidir. Halklar kardeşlik içinde kendi geleceğine karar vermelidir. Donetsk ve Luhansk’ın geleceğine orada yaşayan halklar karar vermelidir.Emperyalist savaşa hayır!Yaşasın halkların kardeşliği ve enternasyonal dayanışması!"diye konuştu.

TKP:HALKLARIN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMASI ZORUNLU
Yunanistan ve Türkiye’nin NATO’ya katılışının 70. yılına ilişkin açıklama yayınlayan TKP ise, "Yunanistan ve Türkiye Komünist Partileri olarak, ortak bayrağımız proleter enternasyonalizmi altında, işçi sınıfını ve tüm emekçi halklarımızı NATO’ya; burjuvazinin ve emperyalist işbirlikçilerinin planlarına; ırkçılık ve milliyetçiliğe karşı safları sıklaştırmaya ve iki ülkenin halklarının barış içerisinde bir arada yaşayabileceği ve yaşamasının zorunlu olduğu mesajını güçlendirmeye çağırıyoruz!ugün NATO’ya ve her türden emperyalist birliğe karşı yürüttüğümüz mücadele aynı zamanda barış için; halkların kardeşliği için; sömürüye ve kapitalist barbarlığa karşı; geleceğin sosyalist-komünist toplumu için mücadeledir"ifadelerine yer verdi.

CANTÜRK:SAVAŞA HAYIR!
Sürece ilişkin "Savaşa Hayır!" notuyla kısa bir açıklamada bulunan SOL Parti Mudurnu İlçe Başkanı Sinan Cantürk, "Rusya Ukrayna’nın Doğu kentlerine girdi ve savaş başladı.Savaş Emekçi halklar için yoksulluk, işsizlik ve ölüm demektir. Emperyalistler ve uşakları arasındaki gerici savaşa hayır.  Emekçiler savaşların kaynağı emperyalizme ve uşaklarına kaşı devrim ve sosyalizm taleplerini yükseltmelidirler" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 16:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem gül
Adem gül - 3 ay Önce

Emperyalistlerin çıkarlarına çanak tutmaktansa, ezilen yoksul halkların yanında olmak daha onurludur.

SIRADAKİ HABER