SÖZ VE KARAR HAKKI TOPRAĞI EKENİNDİR!

SOL Parti, Çiftçi Mücadeleleri Günü’nde ‘Gıda Egemenliği Forumu’ düzenlendi. Çiftçinin topraktan uzaklaştırıldığına dikkat çekilen forumda, gıda egemenliği için mücadele çağrısı yapıldı.

SÖZ VE KARAR HAKKI TOPRAĞI EKENİNDİR!

SOL Parti, 17 Nisan Uluslararası Çiftçi Mücadeleleri Günü’nde Sakarya’nın Ferizli ilçesine bağlı Gölkent’te ‘Gıda Egemenliği Forumu’ düzenledi. Üretici kooperatif temsilcilerinin, köy muhtarlarının ve çiftçilerin katıldığı forumda tarımda ve gıdada yaşanan kriz ve çözüm önerileri ele alındı.

SOL Parti Tarım Çalışma Grubu üyeleri İlkay Öz, Nadir Güven ile Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Berin Ertürk’ün katılımcı olduğu forum SOL Parti Başkanı Kurulu Üyesi İlknur Başer’in açılış konuşmasıyla başladı.

Gıda kriziyle karşı karşıya olduklarını belirten Başer, “Her türlü sebze taneyle alınıp satılan gıda fiyatlarıyla karşı karşıyayız. Bebeklerin gelişim geriliği yaşadığı bir ülkede yaşar hale geldik. Toplumun yüzde 50’sinin geceleri yatağa aç girdiği bir ülkedeyiz. Gıdada ve tarımda bu duruma Marshall planlarıyla gelindi. Bu ülkenin bitki dokusuyla oynandı. Dolayısıyla 1950’lerden beri emperyalist politikalara uygun bir şekilde tarım geliştirilmeye çalışıldı” dedi.

Küçük üreticinin neyi, ne kadar ekeceğine karar veremediği bir tarım politikası oluşturulduğuna dikkat çeken Başer, “Girdi fiyatların yükselmesiyle borçlu hale getirilmiş çiftçiler, köylüler açlığa sefalete mahkum edilmiş durumda. Bu politikalara dur demenin rolü bu iktidardan kurtulmak” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ İŞÇİLEŞTİRİLDİ
Başer’in konuşmasının ardından SOL Parti Tarım Çalışma Grubu’ndan İlkay Öz söz aldı. Konuşmasında gıda rejimlerine değinen Öz, “Şuanda büyük bir enflasyon krizi mevcut. Bu buzdağının görünen yüzü. Ben görünmeyen yüzünden söz edeceğim. Tarihsel olarak gıda üretim ve tüketim sürecinde hakim olan devletlerin gıda rejimleri mevcut. İngiltere’nin egemenliğinde gıda sisteminin işlendiğini görüyoruz. Türkiye’de ABD’nin politikalarının uygulandığını görüyoruz. Bağımlılık ilişkisi NATO üyeliği ile pekişti. Cumhuriyet’in kazanımları olan fabrikalar bir bir kapatılıyor. Çiftçi zor durumda bırakılıyor. 1 ve 2. Gıda rejiminde düşük tutulan fiyatlar şirketlerin hakimiyeti ile beraber fiyatlar arttırılıyor. Bu süreçte çiftçiler yoksullaştırıldı. Tarım üreticilerinin proleterleştildiklerini görüyoruz. İMF’nin destekleri ile beraber küçük çiftçinin madenlerde çalıştırıldığını görüyoruz. Bu kriz hem bir kent hem bir gıda krizi haline hem de ekolojik krize dönüştü” diye konuştu.

ÜRETİM EMEĞİ METALAŞTI
Nadir Güven ise gıda egemenliği konusuna dikkat çekti. “Tarımsal üretim petrol enerjisinden tarımsal enerji elde etme haline dönüştürüldü” diyen Güven, “Biyolojik çeşitlilik yok edilmiştir. Endüstriyel tarım tarzı, 2. Dünya Savaşı’nın ardından ABD’nin ekonomik güç haline gelmesi le başladı. Liberal uygulamaların başladığı 70’li yıllarda devletin tarımdan çekilmesi istendi. Dünya Ticaret Örgütü kuruldu. Asıl darbe o zaman vuruldu. İstenen her ülkenin 90’lı yılların başında tarım ve gıdanın bir kaç şirketin eline geçmesi ile küçük çiftçiler ayağa kalkar. Üretimin nasıl olacağının yanından üretim emeği metalaştırılmıştır. Gıda egemenliği gıdayı bir hak olarak görür. Gıda egemenliği mücadele ve iradeyi ifade der. Köylü kadınlarının haklarını öne çıkarır. Hemen bugünden başlayarak gıda egemenliği hemen şimdi” ifadelerini kullandı.

Tarım ve gıda krizinden Sol bir politikayla çıkabileceğini belirten Güven , Tohumumuzu elimizden aldılar. Girdiyi sıfıra maliyet eden yöntemi elimizden aldılar. Biz kendi topraklarımızda ücretli işçi durumuna geldik. Küçük üreticilerin, pazara ulaşım olanaklarını sınırladılar. Biz köylüler olarak bizi yönetenlere nasıl yönetilmek istediğimizi anlatmak zorundayız. Yani örgütlenmek zorundayız. Türkiye’de yaşanan tarım ve gıda krizinden ancak sol bir politikayla çıkılabilir” dedi.

TOPRAKTAN UZAKLAŞTIRILDI
Çiftçinin topraktan uzaklaştırıldığını belirten Çiftçi-Sen Temsilcisi Berrin Ertürk “Tarım makineleşti. Büyük şirketler tarıma el atmış gibi görünebilir ama dünya çağında gıdayı hâlâ küçük çiftçiler üretiyor. Büyük şirketler, gıda niyetine bir takım çöpleri karşımıza çıkarıyor. Gerçek gıda bu değil. Endüstriyel tarımla hastalıklar tavan yaptı. Son 20 yılda küçük çiftçilerin köyden ayrılıp kentlere yerleştiğini, üretimi bıraktığını görüyoruz. Bugün küçük bir toprak parçası bile endüstriyel tarıma dönüştü. Buna mahkum ediliyoruz” dedi.

Tarımsal üretimde verilen desteklerin küçük çiftçiyi devre dışı bıraktığını söyleyen Ertürk şu ifadeleri kullandı: “Mono kültür yanlış. Bölgemizde her yere mısır ekiliyor. Yıllarca üste üste ekiliyor. Eskiden bir takım kontroller vardı. Onlar ortadan kalktı. Eğer çiftçiysek kendi ailemizin gıdasını üretmekle başlayabiliriz. Mücadelemizde bir arada olmamız lazım. Tek başına bir şey yapmak mümkün değil. Endüstriyel tohum ekerseniz size destek veriliyor. Cazip hale geliyor. Kendi tohumumuzu ekersek piyasa denilen mekanizma bizi dışarıda bırakıyor. Kendi alternatif dağıtım kanallarımızı kurmamız gerekiyor. Eğer gerçek gıda üretiyorsanız mutlaka bunun karşılığını bulacaksınız. Doğa dostu olmak kesinlikle bir ihtiyaç, geriye dönüş mümkün. Burada büyük rol kadın arkadaşlara düşüyor. Endüstriyel tarımla onlar devre dışı bırakıldı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER