SURUÇ KATLİAMI'NIN 7. YILI

IŞİD tarafından Suruç’ta 33 kişinin öldürülmesinin üstünden yedi sene geçti. Mahkeme üç sanıktan birine ceza verdi, ikisi ise hâlâ firari. Dönemin başbakanı Davutoğlu’nun dinlenilmesi talebi ise henüz yanıt bulmadı.

SURUÇ KATLİAMI'NIN 7. YILI

20 Temmuz 2015 günü, Kobanê’deki çocuklara oyuncak ve yardım eşyası götürmek isteyen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin, Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaptığı sırada IŞİD’in canlı bomba saldırısına uğradı.

Abdurrahman Alagöz’ün patlattığı bomba ile 33 insan hayatını kaybetti, 150’den fazla insan da yaralandı. Katliamın ardından yaralılar, tanıklar, aileler ve avukatlar uzun soluklu adalet mücadelesi başlattı. 7 yıl süren davada bir arpa boyu yol alınamazken; istihbarat bilgisine rağmen katliama göz yuman polisler verilen para cezalarıyla ödüllendirildi. 

Katliamdan iki gün sonra görüntülere yasak getirildi. Üç gün sonra ise soruşturmaya gizlilik kararı konuldu.

Katliama ilişkin iddianame Urfa Savcılığı tarafından 18 ay sonra düzenlendi.

Ağustos 2019’da Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak ilk kez seçime girdiği 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşananlara işaret ederek, “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” dedi.

12 Ocak 2021’de Sultanahmet ve Suruç Katliamı’nın patlayıcılarını temin eden ve Türkiye’ye getirilmesini sağlayan IŞİD’li Azzo Halaf Süleyman El Aggal yakalandı.

22 Ekim 2021’de görülen 21’inci duruşmada mahkeme heyeti, onlarca kez mahkeme salonuna getirilmeyen tek tutuklu sanık Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Avukatlar bunu ‘tek sanığa ceza verip dosyayı kapatmak istedikleri’ yönünde yorumladı.

8 Şubat 2022’de mahkeme heyeti dosyadan çekilme kararı aldı.

18 Şubat 2022’de firari sanıklar İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi yönünden devam eden davanın ilk duruşması görüldü.

Davanın son duruşması 1 Haziran’da görüldü. Duruşma 5 Aralık’a ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER