SÜT ZAMMI ETİKETLERE YANSIMAYA BAŞLADI:1 KİLO İNEK PEYNİRİ 120 LİRA!

Çiğ süt fiyatlarına mayıs ayında yapılan zam etiketlere yansımaya başladı. Artık yarım kilo Ezine peyniri ortalama 78 lira, 1 kilo inek peyniri ise 120 liradan satışa çıkarılacak.

SÜT ZAMMI ETİKETLERE YANSIMAYA BAŞLADI:1 KİLO İNEK PEYNİRİ 120 LİRA!

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt fiyatını 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere litresinin 7,50 TL olarak belirlenmesinin ardından zamlı ürünler raflarda yer almaya başladı.

Süt, ayran ve yoğurt gibi pastörize ürünlere hemen yansıyan fiyatlar, olgunlaştırılmış peynir grubunda ise etiketlere yeni yeni yansıyor.Artık yarım kilo Ezine peyniri ortalama 78 lira, 1 kilo inek peyniri ise 120 liradan satışa çıkarılacak.Markalı süt ürünlerinde ürününe göre değişkenlik göstermekle beraber yüzde 40’a varan artışlar yaşanırken, özel markalı (private label) ürünlerde ise fiyat artışı yüzde 18,5 olarak hesaplandı.

YARIM KİLO PEYNİR YAKLAŞIK 80 LİRA
Son zamlardan sonra markalı 500 gram Ezine peyniri 60 liradan 78 liraya kadar yükseldi. 350 gramlık koyun peyniri ise zam sonrası 42 liradan 58 liraya market raflarında yer buldu. 1 kilogram inek peyniri 100 liradan 120 liraya çıktı.
Süt zammıyla beraber sıvı grubunda fiyatın geçerli olduğu tarihten itibaren birkaç gün içinde yansıdığını kaydeden Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, peynir grubunun ise biraz arkadan takip ettiğini söyledi. Bunun nedenin olgunlaştırma durumundan kaynaklandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER