TANJU ÖZCAN'DAN 'YABANCI' DÜŞMANLIĞI!

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan’ın, “Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız” sözlerine mültecilerden yanıt geldi. Iraklı Ahmed, “5 senedir Bolu’da yaşıyorum, devletten beş kuruş yardım almadım. Alın terimizle çalışıyoruz” dedi.

TANJU ÖZCAN'DAN 'YABANCI' DÜŞMANLIĞI!

Haber: Ahin ASLAN
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan gündeme bomba gibi düşen yeni açıklamalarda bulundu. Belediye başkanı seçildikten sonra Suriyeli kişilere yardımı kesen Özcan şimdi de Bolu'da yaşayan mültecilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıkladı. Bolu’da yaşayan Irak ve Afganistanlı mülteciler ise Özcan’ın açıklamalarına tepki gösterdi.


“BAVULUNU ALAN TÜRKİYE’YE KOŞUYOR”
Bolu Belediyesi toplantı salonunda bazı medya kuruluşlarına demeç veren Özcan, “Suriyeli, Iraklı göçmenlerin ardından şimdi de Afganistan’dan büyük bir göçmen akını başladı. Savaş var diye ülkesinden kaçıp geliyorlar ama bayramlarda ülkelerine rahatlıkla girebiliyorlar. Sonra Türkiye’ye geri dönüyorlar çünkü ülkemizde ekmek elden su gölden bir yaşam sürüyorlar. Göçmenlere en az 50 milyar dolar harcadık. Bu para göçmenler için değil de ülke için kullanılsaydı daha iyi yerlerdeydik. Ülkenin neredeyse yüzde 10’u göçmen. Her milletten geliyorlar Bavulunu alan Türkiye’ye koşuyor” ifadelerini kullandı.

MÜLTECİLERİN SU VE KATI ATIK ÜCRETLERİNE 10 KAT ZAM!
Türk vatandaşı ile mültecilerin hizmetlerden aynı fiyatlarla yararlanamayacağını vurgulayan Özcan, “Belediye Başkanı seçildiğim günden sonra Bolu’da bir tane yabancı uyruklu kişiye işyeri açma ruhsatı vermedim. Verilmiş olan ruhsatları da iptal ettim. Onlara belediye tarafından yapılan yardımları kestim. Bolu’da yaşayan göçmenler için yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclis toplantısında konuyu meclis üyelerine taşıyorum. Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kim varsa su fiyatlarına, katı atık ücretlerine 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu vatandaş hizmetlerden aynı fiyatlarla yararlanamayacak.” dedi.

“TÜRKİYE DEVLETİNDEN BEŞ KURUŞ PARA ALMADIM”
Savaş, kan davası gibi nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Iraklı Ahmed, Özcan’ın açıklamalarına yanıt verdi. Ahmed, “5 senedir Bolu’dayım. Devletten beş kuruş yardım almadım. Alın terimizle çalışıyoruz, para kazanıyoruz. Savaştan kaçıp geldim. Ne giysilerimizi ne de başka bir eşyamızı alamadık yanımıza. Türkiye’ye gelen her insanın özel bir nedeni vardır. Mesela ben kan davası nedeniyle geldim. Irak hükümetine bizim mahallede oturan İŞİD’li teröristlerin ismini verdim. İsimlerini verdiğim İŞİD’lilerin aileleri beni öldürmek istediler. Bende Türkiye’ye geldim. Hayati tehlikem olmasa yarın ülkeme geri dönerim. Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği yardımlar Birleşmiş Milletler (BM)’den geliyor. Ayrıca her mülteci yardım almıyor. Yardım almak için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Örneğin 3 ve üzeri çocuğu olan kişiler sosyal yardımlaşmadan kişi başı 150 lira yardım alır.  İki çocuk sahibi olsak bile yardım alamıyoruz. Kesinlikle 3 ve üzeri olacak. Ayrıca sigortalı bir işe girdiğimiz zaman sosyal yardımlaşmadan bize verilen 150 liralık yardım da kesiliyor. Sigortasız işlerde çalışmak zorunda bırakılıyoruz” şeklinde konuştu.

“NEDEN BİR SENE BOYUNCA EVİNDE MÜLTECİ ÇALIŞTIRDI?”
Afganistanlı Muhammed, “2 senedir Bolu’dayım. Abim Türkiye’deydi. Bende savaş yoğunlaşınca abimin yanına geldi. Ama abimin izini dahi bulamadım. Tek başıma kaldım. Kimsem yok burada. Kira, elektrik gibi birçok ödemelerim var. Kimse kendi keyfi için ülkesini terk edip başka bir ülkeye gelmez. Afganistan’da dayanabildiğim kadar dayandım. Bolu’da da tek kalıyorum. Tanju Özcan’ın yaptığı ırkçılık değilse nedir?  Madem sevmiyor istemiyor bizi, neden bir sene boyunca sigortasız bir mülteciyi evinde hizmetçi olarak çalıştırdı? Bolu Belediyesi eskiden ihtiyaç sahiplerine yemek yardımı yapıyordu. Mülteciler burada bir tas çorba bulamıyordu. Tanju Özcan bu yardımı kesti. İnsanlar da artık dilenmeye başladı. 11-12 yaşındaki çocuklarımız dilenmeye başladı. Yiyecek yemek bulamıyor. Tanju Özcan’ın düşüncesi çok yanlış. Biz kiramızı zor karşılıyoruz. Bizim suçumuz ne?”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER