TANJU ÖZCAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

HDP İstanbul İl Başkanı Ferhat Encü, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında kendisine yönelik sözleri dolayısıyla suç duyurusu bulundu. Encü, suç duyurusunda Özcan'ın ‘hakaret’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

TANJU ÖZCAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü, kendisine 'gavat' diyerek hakaret eden Bolu Belediyesi Başkanı Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Irkçı ve cinsiyetçi açıklamaları ile gündeme gelen ve CHP’den geçici süreliğine ihraç edilen Özcan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polisin HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye attığı tokadı savunmuş ve Encü'ye karşı ‘gavat’ ifadesini kullanmıştı.

ÖZCAN PAYLAŞIMINI SİLDİ

HDP'li Encü'ye atılan tokadı savunan Özcan, Encü'ye "gavat" dediği paylaşımını ise gelen tepkilerin ardından bir süre sonra silerek yeni bir paylaşımda bulundu.

Başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok siyasetçinin tepki gösterdiği polise destek veren Özcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi Fox haberi izliyorum. Bir komiser HDP il Başkanı’na tokat atmış. Adam az bile yapmış. Polisi itmek nedir? HDP İl Başkanı olman sana ayrıcalık mı sağlıyor. Terörü lanetlemediğiniz her gün benim size hep bir sözüm olacak. PKK’nın sözcüleri, bu arada kına geldi mi?”

FERHAT ENCÜ'DEN SUÇ DUYURUSU

Edinilen bilgiye göre Encü, polisin kendisine attığı tokadın ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kendisi hakkında yaptığı ve gelen tepkiler üzerine kısa süre içerisinde sildiği paylaşımına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda Encü, Özcan’ın “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

“Hasta ve infazı yakılan tutsaklara özgürlük, tecride son” sloganıyla pazar günü İstanbul Kadıköy'de yapılmak istenen basın açıklaması sırasında polis, HDP'li Ferhat Encü'ye tokat atmıştı.

O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya, gözaltına alınmış, Kaya daha sonra serbest bırakılmıştı.

İstanbul Valiliği olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurmuş ancak açıklamasında Encü'nün "polisi kışkırttığını" öne sürmüştü.

HDP'den yapılan açıklamada ise, "Arkasına iktidarın Suç İşleri Bakanı’nın gücünü aldığını sanan bu çete üyesi de arkasındaki güçler de suçlarının cezasını çekecekler. Roboski Katliamının yıldönümünde Ferhat Encü’ye atılan bu tokadı ne biz ne de halklarımız unutacak. Hesap vereceksiniz!" denilmişti.

Yaşananlara tepki gösteren CHP’li lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez! HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yönelik bu ayıbı kınıyorum" demişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER