TARİH BÖYLE ZAM GÖRMEDİ

Seçim öncesi “Gabar'da petrol Karadeniz'de gaz bulduk” diyen iktidar, akaryakıt fiyatlarına tarihi zamlar yaptı. ÖTV artışıyla benzin ve motorin litrede 6 lira, otogaz ise 4 lira zamlandı. Akaryakıt fiyatlarındaki artış, domino etkisiyle iğneden ipliğe tüm ürünlere zam olarak yansıyacak.

TARİH BÖYLE ZAM GÖRMEDİ

Seçimlerden sonra sürekli artan akaryakıt fiyatlarına şimdi de tarihin en büyük zamlarından biri geldi. AKP'li  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile akaryakıtta ÖTV tutarı artırıldı. KDV ile birlikte benzin ve motorin fiyatı 6 TL birden arttı. 28 lira olan bir litre benzin 34 liraya, 26 lira olan motorin ise 32 liraya yükseldi. Otogaz ise 4 liralık artışla 16 liraya dayandı.

Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre; 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz benzininin özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira olacak. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5.77 lira ÖTV alınacak. Kararla, ÖTV tutarları motorinde ve benzinde litre başına 5 lira yükseltilmiş oldu. Düzenlemeden önce benzinden litrede 2,52 TL, motorinden 2,05 TL ÖTV alınıyordu. ÖTV zammının benzin ve motorinde pompa satış fiyatına yansıması KDV'si ile birlikte 6 lirayı buldu. LPG’deki artış ise 4 lira oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER