TAVUK FABRİKASINDAKİ İŞÇİLER:RAMAZAN AYINDA YEMEK VERİLMİYOR

Bolu’daki iki tavuk fabrikasında oruç tutmayan işçilere yemek verilmediği iddia edildi. İşçiler, oruç tutmaya engel sağlık sorunu olup olmadığına dair kendilerinden rapor istendiğini söyledi.

TAVUK FABRİKASINDAKİ İŞÇİLER:RAMAZAN AYINDA YEMEK VERİLMİYOR

Erpiliç ve Bolca Hindi fabrikasında Ramazan ayının başından itibaren işçilere yemek verilmediği öne sürüldü.

Aynı kişiye ait olan her iki fabrikada da işçiler, Ramazan ayının ilk gününden itibaren yemek ve mola hakkı ellerinden alındığını söyledi.

İKİ FABRİKADA 3 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR
Erpiliç fabrikasında yaklaşık 2 bin 500 kişi çalışırken Bolca Hindi’de 500 kişi çalışıyor. Bolca Hindi, 2017 yılında Erpiliç tarafından satın alındı. Et ürünleri sektöründe faaliyet gösteren iki fabrikada toplam çalışan sayısı 3 bin kişi. İşçiler, daha önce de Ramazan ayında benzer bir uygulama olduğunu ama artık duruma isyan etme noktasına geldiklerini söyledi.

‘EVDEN YEMEK GETİRMEYE BAŞLADIK’
İşçiler, Ramazan ayının başlaması itibariyle yemekhanenin kapatıldığını belirterek Ramazan ayından önce yaklaşık bir saat yemek, iki kere de çay molaları olduğunu anlattı. Ramazan’ın ilk gününden itibaren fabrikadaki yemekhanenin kapatıldığını ve bu nedenle evden yemek getirmeye başladıklarını söyleyen işçiler, yöneticilerin oruç tutmayan işçilerden oruç tutmaya engel bir sağlık sorunu olup olmadığına dair rapor istediğini belirtti. İşçilerin anlattığına göre, tepkiler üzerine bir süre sonra ekmek arası verilmeye başlandı. Ancak çay molaları geri gelmedi.

‘ÇAY MOLAMIZI KALDIRDILAR’
Bolca Hindi’de çalışan işçilerden biri "Çalışma süremiz 10 saat. Bunun üzerine mesai yapıyoruz. Ramazan’dan önce çalışma koşullarımızda bir sorun yoktu. Ramazan ayı başladığı gibi yemek vermeyi kestiler. Günde iki defa çay molamız oluyordu, onu da kaldırdılar. Erpiliç’te de aynısını yaptılar. Yemek molamız 30 dakika ama yemek yok. Evden getirdiğimiz yiyecekleri yiyoruz" dedi.

‘ORUÇ TUTMAYANLARDAN SAĞLIK RAPORU İSTENDİ’
Bolca Hindi’de çalışan, ismini vermek istemeyen bir diğer işçi ise "Ramazan ayının ilk gününden beri gündüz vardiyasında yemek verilmiyor. Aç karnına çalışmamak için evden yemek getirerek çalışmaya devam ediyoruz. Yöneticilerden biri bizden sözlü olarak sağlık raporu istedi. Oruç tutmayanlar hem ifşa edilmek isteniyor hem de yönetim masraftan kaçıyor" diye konuştu.

'SADECE GECE VARDİYASINDAKİ İŞÇİLERE YEMEK VERİLİYOR'
Erpiliç fabrikasında gece vardiyasında çalışan bir başka işçi ise "Gece vardiyasında bir sıkıntımız yok. Yemek ve çay molalarımız var. Gündüz vardiyasında çalışan arkadaşlarımıza yemek verilmiyor. Onlar da evden bir şeyler getiriyor. Gündüz çalışan arkadaşlarımız yönetime tepki gösterince pazar gününden itibaren ekmek arası bir şeyler vermeye başlamışlar. Ama hâlâ çay molalarını kullanamıyorlar" dedi.

Olaya ilişkin aradığımız Erpiliç fabrika yönetimi ise konuya ilişkin açıklama yapmayacaklarını söyledi.

(Bu haber Gazete Duvar 'da yayınlandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 13:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat bekpen
Murat bekpen - 2 yıl Önce

Ali ercek parayı mezara götürür

Ahmetahmet
Ahmetahmet - 2 yıl Önce

Doymaz bunlar doymaz milletin sırtından geçinirler işçiyi horgorurler

Yunus Orhan
Yunus Orhan - 2 yıl Önce

Yorumlar gerçekten üzücü biri yazmış Ali Ericek parayı mezara götürecek vs Ulan Nankörler Adam Boluya sayısız hizmet yaptı buraya yazsam sığmaz siz hâlâ neyin derdindesiniz Azıcık adam olun Bir adamın da sağlık sorunu yoksa Tutsun Orucu ne var bunda ? Alışamadınız tabi böyle islami hareketlere

Rahmi akbulut
Rahmi akbulut - 2 yıl Önce

Al ma mazlumun ahını çıkar aheste aheste neydim ne oldum zannet me Ali ericek Allah senden büyük işci hakkı yiyen bir gün gelir tepe takla gider

Aslan
Aslan - 2 yıl Önce

Firma haklı.3,5 işci için
yemek hazırlamak zor.senelik izin kullansınlar evinde istediği gibi yer.

Adem
Adem - 2 yıl Önce

Kolay değil 3 bin kişiye bakmak,istemeyen çalismaz

Yüksel dişli
Yüksel dişli - 2 yıl Önce

Helal

SIRADAKİ HABER