TAVUK GÜBRESİNİN İŞLENMESİ İÇİN YAPILACAK OLAN TESİSE TEPKİLER BÜYÜYOR

Bolu İl Genel Meclisi Temmuz ay toplantısında Kuzörenemirler Köyü’nde yapılması kararlaştırılan Kanatlı Hayvan Atıklarından Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Tesisi’ne tepki gösteren Kuzörenemirler Köyü Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği Başkanı Abdullah Koca, İl Genel Meclis üyelerine seslenerek alınan yanlış olduğunu bir an evvel kararın iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

TAVUK GÜBRESİNİN İŞLENMESİ İÇİN YAPILACAK OLAN TESİSE TEPKİLER BÜYÜYOR

Kanatlı hayvancılık sektöründe önde gelen illerden bir olan Bolu’da tavuk gübresinin işlenmesi amacıyla yeni bir tesis kurulacak. Kuzörenemirler Köyü sınırları içinde Köroğlu Trafik İstasyonu’nun karşısında D 100 Karayolu’na 100 metre mesafede yapılmak istenen tesis için İl Genel Meclisi’nden karar çıktı.

İL GENEL MECLİSİ’NDEN KARAR ÇIKTI
//www.bolununsesi.com/ isimli haber sitesinde yer alan habere Bolu’da doğa, çevre ve görüntü kirliliğinin baş sorumlusu olan kanatlı sektörü, Aşağıkuzören, Nuhlar, Kuzörendağlı ve Ericek köylerinin bulunduğu, bu kadar pisliğin içinde bakir kalmayı başarabilmiş olan bu bölgeye tavuk gübresinin işlenmesi tesisi kurmak için İl Genel Meclisi’nden karar çıkartmış bulunuyor.

15 EVET OYU KULLANILDI
Kanatlı hayvan atıklarından (gübre ve buna benzer) enerji üretecek tesis; Kuzörenemirler Köyü sınırları içinde Köroğlu Trafik İstasyonu’nun karşısında D 100 Karayolu’na 100 metre mesafede yapılmak isteniyor. Bu civarda bulunan beş köyü çok büyük sıkıntılara sokacak olan ( su, hava, koku, pis atık su gibi) bu tesis için, İl Genel Meclisi’nin yapım için; 6 red 2 çekimser oya karşılık 15 evet oyu ile onay vermesi akıllara değişik soru işaretleri getiriyor.

BURAYI SAHİPSİZ SANMIŞLAR!
Tavuk gübresinin işlenmesi tesisinin kurulması için daha önce birçok bölgede girişimlerde bulunulduğuna dikkat çeken Kuzörenemirler Köyü Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği Başkanı Abdullah Koca, “Daha önce kurulmak istenen bölgelerde halk ayaklanınca geri adım atıldı. Son olarak buraları sahipsiz sanmış olmalılar ki, bula bula köyümüzü bulmuşlar” dedi.

“VİCDANINIZ RAHAT MI?”
Bölge halkının çok büyük üzüntü ve öfke içinde olduğunu dile getiren Koca, “Bu karar, 6 red 2 çekimser oya karşılık 15 evet oyu ile İl Genel Meclisi’nden çıkarılmış bulunuyor. Bu kararı alırken özellikle Yeniçağa ilçesi üyelerine ve Başkan Yüceer’e sesleniyorum; Vicdanınız rahat mı? Aldığınız bu kararla beş köyün geleceğini ve kuş cenneti olarak bilinen Yeniçağa gölünü bitirdiğiniz gibi, bu atıkların taşınması sırasında, Bolu şehir merkezi, diğer yerleşim merkezlerinin içinden geçerken ortalığa bırakacağı kokularla muazzam bir çevre kirliliğine imza attığının farkında mısınız? Eminim ki üyelerin birkaçı hariç, tavuk gübresinin işlenmesi tesisi için onay verdikleri yeri bile bilmiyordur. Bizler beş köy muhtarının ve köylülerimizin de imzalarının bulunduğu dosyayı Cumhurbaşkanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaştırmış bulunuyoruz. İl Genel Meclisi’nden beklentimiz, ilerde kendilerini çok büyük vebal altında bırakacak olan bu yanlış karardan bir an evvel dönmeleridir. Bu kararı yeniden gündeme alarak düzeltmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER