TEK ADAM REJİMİNİ BİRLİKTE YENECEĞİZ!

TEK ADAM REJİMİNİ BİRLİKTE YENECEĞİZ!

Haber:Ahin ASLAN

SOL Buluşmalar ülkenin dört bir yanında devam ediyor. ‘Tek adam’ rejimine karşı direnme, devrimci, demokratik Cumhuriyet için birleşme çağrıları yapılan SOL Buluşmala
rdan bir tanesi Bolu’da gerçekleştirildi.
Anka Kitap Kafe’de gerçekleştirilen SOL Buluşma’ya SOL Parti PM Üyesi Oğuzhan Müftüoğlu ve SOL Parti MYK Üyesi Mehmet Soğancı katıldı.

"DEVRİMCİLER SOMUT ŞARTLARIN SOMUT DEĞERLENDİRMESİNİ YAPAR"
“İslamcı-faşist bir yapının devletin bütün kurumlarını teslim aldığı bir dönemden geçiyoruz” diyen Müftüoğlu, “Türkiye’nin böyle bir yapıya doğru gittiği de belliydi. Çünkü arkasında emperyalizmin bölge politikaları vardı. Emperyalizmin aparatı olduğu ortaya çıkan Fethullah Gülen hareketi ile birleşen AKP saldırıyı sürdürüyordu. 2010 referandumundan itibaren Haziran Hareketi’ni kurarak bu saldırıları ortadan kaldırmayı önümüze hedef olarak koyduk. Devrimciler somut şartların somut değerlendirmesini yaparlar. Bu değerlendirmeyi yapmadan körü körüne bir seçimi boykot etmezler. Haziran Hareketi’ni kurarak önümüzdeki en önemli mesele olan bu faşist saldırıyı ortadan kaldırmak ve engellemek için mücadele ettik. 2016 referandumuna da bu anlayışla girdik.O zamandan bu yana 10 yıla yakın bir dönem bütün sol ve halk güçleri ile birleşerek bu rejime engel olunması konusunda çağrıda bulunduk. SOL Parti’nin üstünde yükseldiği çizgi bu çizgidir, bu siyasettir”ifadelerini kullandı. 

CHP,TEK ADAM REJİMİNİ HALKA DOĞRU ANLATMADI!
Müftüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün CHP’yi eleştiriyoruz çünkü CHP, referandum sırasında verdiğimiz mücadelenin yarısı kadar mücadele vermemiştir. CHP’nin sözcüleri tek adam rejimine geçilirken bunun ciddi bir şekilde neye mal olacağını aslında kendileri bile anlayamadı. Getirilen anayasa ülkenin bütün her şeyini, malını mülkünü bir kişinin akşam yazacağı pusulaya bağlamış durumda. Ordusunu, polisini her şeyini belirleme yetkisini bir kişinin eline verdiler. Bunu halka doğru düzgün anlatmadılar.”

KAZANMAK İÇİN BEDEL ÖDEMEK ZORUNLUDUR

Türkiye’de devrimci, sol düşüncelerin çok geniş bir potansiyeli olduğuna dikkat çeken Müftüoğlu, şu ifadeleri kullandı: “AKP’den ayrılmış eski sağ partilerle birleşerek bir Millet İttifakı oluşturuldu. Biz her yerde AKP cephesi kaybetsin diye tavır koyduk. Kazanmak için bedel ödemek zorunludur. Önümüzdeki süreç içinde kazanamayacaklar, kaybedecekler. Bu rejim kazanamayacak, gidecek. Ama emekçi insanlar için, kadınlar için, yoksul insanlar için son değil. Dertler bitmeyecek. Yeniden gerçek bir demokratik cumhuriyete ulaşmak için mücadele etmeye devam edeceğiz ama asıl onların gidişinden sonra bizim görevimiz başlayacaktır. Görevimizi yerine getirmek için örgütlenmek gerekiyor. Donanım sahibi olup her alanda örgütlenmemiz gerekiyor. Kadınlar örgütlenmeli. Seçimden sonra haklılığımızı daha çok görecekler. Millet İttifakı’ndan niye ayrı duruyorsunuz diyenler daha iyi anlayacaklardır. O zamanlar bu ülkenin gerçek devrimci muhalefeti olarak ortada biz olacağız. Kadınların, gençlerin, ezilenlerin bütün emekçi halkların savunucusu biz olacağız.”

“BU KARANLIK CEBERUT SİSTEMDEN MUTLAKA KURTULACAĞIZ”
2019 yılında SOL Parti kurulurken yayınlanan manifestoya değinen SOL Parti MYK Üyesi Mehmet Soğancı, “Temel cümleler kurduk.Tem adam rejiminin yarattığı bu baskı, zulüm, yolsuzluklar ve gericilik bu ülkeden gönderilmeli.Bunun için SOL gerekli dedik. Elbette emek sermaye çelişkisinde emekten yana bir tavrı bu ülkenin devrimcilerinin ve sosyalistlerinin amasız,fakatsız,açık,kararlı ve inançlı bir şekilde söylemesi gerekir dedik. Devrimci irade ile ciddi bir kararlılıkla, inançla çıktığımız bu yolun daha çok başındayız.Bu karanlık ceberut sistemden mutlaka kurtulacağız. Bu dünyanın emperyalist, kapitalist sisteminden dünya halkları mutlaka kurtulacak. Bunun için devrimci inat ve kararlılıkla çoğalmaya mutlaka ihtiyacımız var.Pandemiden sonra Türkiye’de SOL buluşmalara başladık. İl ve ilçe örgütlerimizle yüz yüze gelmek ve hayatı paylaşmak için bir araya geldi ve gelemeye de devam edeceğiz”dedi.

“BU ÜLKEYE SOL GEREK”
“Sokakların, meydanların mücadelenin insanlarıyız biz” diyen Soğancı şunları söyledi:

“Kapalı mekanlarda oturup konuşmaya alışkın değiliz.Fikriyatımızı konuşarak tartışarak yapacağız ama bizim işaret ettiğimiz yerler alandır, mücadeledir. Onun için bir iddia ortaya koyduk.7 Kasım'da Trabzon'da, 13 Kasım'da İzmir'de ve 21 Kasım'da İstanbul'da Devrimci,Demokratik Cumhuriyet mitinglerimizi gerçekleştireceğiz. Sizin katılmanızı bekliyoruz.SOL'u daha fazla büyütmek için,bu ülkenin solculara ihtiyacı var.Bu ülkeye SOL gerek ve SOL'da yürek var. Şimdi yürümek SOL' da yürümektir."

Konuşmaların ardından yeni üyelerin rozetleri takıldı. Daha sonra toplu fotoğraf çekildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER