TERMİK SANTRALİN EVSİZ BIRAKTIĞI KÖYLÜLER 7 YILDIR YENİ EVLERİNİ BEKLİYOR!

Bolu’nun Göynük ilçesinde Aksa’ya ait termik santralin kazı çalışmaları sırasında meydana gelen heyelan nedeniyle evsiz kalan yüzlerce köylü 7 yıldır taşınacağı yeri bekliyor.

TERMİK SANTRALİN EVSİZ BIRAKTIĞI KÖYLÜLER 7 YILDIR YENİ EVLERİNİ BEKLİYOR!

Bolu'nun Göynük ilçesine bağlı 3 mahalleden oluşan 180 haneli Himmetoğlu köyünde bulunan kömür ocaklarının işletilmesi amacıyla 2013 yılında kurulan termik santralin kazı çalışmaları sırasında heyelan meydana geldi. Meydana gelen heyelan nedeniyle 3 mahalleden oluşan 180 haneli Himmetoğlu köylüleri evsiz kaldı.

KAMULAŞTIRMA KARARI ÇIKARTILDI
Himmetoğlu köyünde bulunan kömür ocaklarının işletilmesi amacıyla 2013 yılında termik santral kuruldu. İnşaat çalışmaları 2015 yılında bitirilen termik santralin kazı çalışmalarına başlamasıyla birlikte köyde ‘acele kamulaştırma" kararı alındı. Köyde, Aşağı mahallenin tamamı ve Orta mahallenin bir kısmında kamulaştırma kararıyla birlikte değer tespit çalışması yapıldı. Kamulaştırma alanı içerisinde bulunan evlerde yaşayan vatandaşlar paralarını alarak çevre köylere ya da kent merkezine taşındı.


65 EV İÇİN YIKIM KARARI ALINDI
Kamulaştırma kararının ardından termik santralin kazı çalışmalarına devam etmesiyle birlikte 2017 yılında Himmetoğlu köyü Aşağı ve Orta mahallelerinde heyelanlar meydana geldi. Toprakta büyük yarıkların oluştuğu köyde yaşanan heyelanla birlikte 65 ev için yıkım kararı alındı.Evleri zarar gören köylüler için Himmetoğlu köyü alanı içerisinde Türkiye Kömür İşletmeleri'nin kullanmadığı 75 dönümlük arazi yeni yerleşim yeri olarak satın alındı. 153 dekar arazi üzerinde kurulacak olan yeni yerleşim yeri için bugüne kadar toplam 1.418.000 TL harcandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER